1 grudzień 2022

CBA zatrzymało dwie kolejne osoby podejrzewane o korzystanie z fałszywych faktur VAT

zdjęcie: CBA zatrzymało dwie kolejne osoby podejrzewane o korzystanie z fałszywych faktur VAT / fot. PAP
fot. PAP
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie kolejne osoby podejrzewane o korzystanie z fałszywych faktur VAT - dowiedziała się PAP. Grupa miała wystawić blisko 1,5 tys. faktur na kwotę ok. 23 mln zł.
REKLAMA

Zespół prasowy CBA poinformował w czwartek PAP, że kolejnych zatrzymań w sprawie tzw. drukarni pustych faktur dokonali w woj. mazowieckim funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura. Podczas przeszukań znaleziono i zatrzymano też dokumentację rachunkowo–podatkową podmiotu, który wykorzystywał "puste" faktury.

Grupa miała według śledczych działać w latach 2016–18 na terenie województwa mazowieckiego i wystawiać faktury, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Dwie zatrzymane przez CBA osoby miały ująć te nierzetelne faktury VAT w swoich rejestrach. Za takie przestępstwa oprócz dotkliwych kar finansowych, może grozić do 8 lat więzienia - zaznaczył zespół.

Grupa miała produkować fałszywe dokumenty, które wykorzystywano dla zmniejszenia należności podatkowych osób prowadzących działalność gospodarczą. Zmniejszano w ten sposób należne Skarbowi Państwa dochody podatkowe z VAT, które powinny trafić do urzędów skarbowych.

Według śledczych odbiorcami pustych faktur w takiej skali było kilkunastu przedsiębiorców z Mazowsza. W nadzorującej śledztwo Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzuty usłyszało już wcześniej kilkunastu przedsiębiorców - podał zespół. To piąte zatrzymania osób w tej sprawie.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany