6 luty 2024

Janusz N. szpiegował na rzecz Rosji; akt oskarżenia w sądzie

zdjęcie: Janusz N. szpiegował na rzecz Rosji; akt oskarżenia w sądzie / pixabay/5821903
Akt oskarżenia przeciwko Januszowi N. za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu został skierowany do sądu - poinformował rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Za zrealizowane zadania na rzecz służb Rosji oskarżony brał pieniądze.

Przekazał, że śledztwo mazowieckiego pionu PZ Prokuratury Krajowej było prowadzone wspólnie z olsztyńskim wydziałem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Prokurator oskarżył Janusza N. o szpiegostwo na rzecz służb specjalnych Federacji Rosyjskiej przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto zarzucił Januszowi N. również złamanie ustawy o narkomanii oraz podrabianie dokumentów. Grozi mu za to do 15 lat pozbawienia wolności.

Na wniosek prokuratora wobec Janusza N. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

"W ramach śledztwa wykonano liczne czynności i pozyskano materiał dowodowy w drodze międzynarodowej pomocy prawnej oraz wspólnego zespołu śledczego JIT" - przekazał prok. Nowak.

Prokurator ustalił, że za zrealizowane zadania oskarżony otrzymywał wynagrodzenie w gotówce. Prowadził aktywność na rzecz Federacji Rosyjskiej, którą nasilił po tym, jak wcześniej pod zarzutem szpiegostwa zatrzymano jego współpracownika. Janusz N. na zlecenie osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, nawiązywał kontakt z polskimi oraz zagranicznymi politykami, w tym pracującymi w Parlamencie Europejskim oraz angażował ich do działań mających charakter propagandowy, dezinformacyjny oraz prowokacji politycznych.

Rzecznik PK podkreślił, że oskarżony prowadził swoją działalność na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, która wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ jann/