20 listopad 2023

KAS zatrzymała 27 osób z grupy, która w 12 województwach miała organizować nielegalne gry hazardowe

zdjęcie: KAS zatrzymała 27 osób z grupy, która w 12 województwach miała organizować nielegalne gry hazardowe / pixabay/5012428
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i kujawsko-pomorskiego Urzędów Celno-Skarbowych zatrzymali 27 osób z grupy, która w 12 województwach miała organizować nielegalne gry hazardowe.
REKLAMA

Według prowadzącej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Koszalinie zatrzymane osoby miały wchodzić w skład zorganizowanej grupy przestępczej od stycznia 2015 r. do grudnia 2017 r. organizującej i prowadzącej nielegalne urządzanie gier hazardowych na obszarze 12 województw. Korzyść majątkowa osiągnięta przez grupę miała wynieść blisko 40 mln zł - podała w poniedziałek prokuratura w komunikacie na stronach internetowych.

Według ustaleń śledztwa osobą grupą kierował prezes spółek kapitałowych zajmujących się m.in. produkcją automatów do gier hazardowych i tworzeniem do nich oprogramowania jeleniogórski przedsiębiorca Paweł P.

"Nowe, wyprodukowane w Polsce automaty, były fikcyjnie zbywane do państw Europy i Afryki, faktycznie natomiast wprowadzano je do obrotu na terenie Polski, do poszczególnych lokali, w których urządzane były następnie nielegalne gry hazardowe. Członkowie grupy zajmowali się przede wszystkim poszukiwaniem lokali nadających się do urządzania gier z wykorzystaniem automatów hazardowych, ich rozlokowaniem, podłączeniem i cykliczną zbiórką gotówki z automatów, którą następnie przekazywali Pawłowi P." - poinformowała koszalińska prokuratura okręgowa.

P. decydował o sposobie podziału całej sumy uzyskanych korzyści - 40 mln zł. Na poczet przepadku korzyści uzyskanych z nielegalnego hazardu zabezpieczono u niego 12 mln zł.

Wszystkim podejrzanym w tej sprawie przedstawiono łącznie 2 tys. 199 zarzutów - udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz organizowania na automatach gier hazardowych z naruszeniem ustawy o grach hazardowych.

Pięciu zatrzymanych - w tym domniemanego szefa grupy Pawła P. - Sąd Rejonowy w Koszalinie na wniosek prokuratora aresztował na dwa miesiące. Pozostałym 22 osobom prokurator m.in. zakazał opuszczania kraju i kontaktowania się między sobą.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce