30 maj 2023

Koszalin/ Rozpoczął się proces oskarżonego o zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem 86-latki z Kołobrzegu

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie we wtorek rozpoczął się proces 39-letniego Patryka M. oskarżonego o gwałt ze szczególnym okrucieństwem 86-letniej w chwili zdarzenia mieszkanki Kołobrzegu. Sąd wyłączył jawność postępowania w całości.
REKLAMA

Przewodnicząca składu orzekającego sędzia Sylwia Dorau-Cichoń zdecydowała o wyłączeniu jawności całości procesu. Przesłanką była obawa o naruszenie dobrych obyczajów, interesu prywatnego zarówno pokrzywdzonej, jak i oskarżonego. Sędzia wzięła także pod uwagę to, że w procesie ujawniane będą, na co wskazał oskarżyciel publiczny „drastyczne okoliczności” zdarzenia oraz szczegóły dotyczące stanu zdrowia oskarżonego. Wyłączenia jawności procesu chciały obie strony postępowania.

We wtorek zeznania bez udziału publiczności składali pierwsi świadkowie.

Do gwałtu 86-letniej wówczas mieszkanki Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) doszło 17 maja 2022 r. Pokrzywdzona została także pobita i ze złamaniem dwóch żeber oraz licznymi, ale niezagrażającymi życiu, obrażeniami nóg i głowy trafiła do szpitala, w którym dochodziła do zdrowia.

Kobieta wskazała Patryka M. z Kołobrzegu jako swojego oprawcę. Znała go wcześniej. To partner osoby z jej bliskiego otoczenia. Mężczyzna 20 maja 2022 r. usłyszał zarzut gwałtu ze szczególnym okrucieństwem, a po niemal rocznym śledztwie Prokuratura Rejonowa w Kołobrzegu je zakończyła i skierowała do Sądu Okręgowego w Koszalinie akt oskarżenia przeciwko 39-letniemu Patrykowi M.

Mężczyzna w toku postępowania przygotowawczego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, odmówił składania wyjaśnień. Śledczy nie ustalili więc motywu jego działania. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił jednak na oskarżenie 39-latka. "Nie tylko pokrzywdzona wskazała go jako sprawcę. Sąsiad kobiety słyszał dobiegające z jej mieszkania krzyki i widział wychodzącego z niego Patryka M. w dniu, w którym doszło do popełnienia przestępstwa" – mówił PAP w kwietniu br. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie prok. Ryszard Gąsiorowski.

Poinformował także, iż biegli w sporządzonej opinii po obserwacji psychiatrycznej Patryka M., wskazali, że w chwili popełniania czynu był on poczytalny.

39-latek nadal jest tymczasowo aresztowany.

Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem Patrykowi M. grozi od pięciu do 15 lat więzienia. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ akub/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany