15 czerwiec 2023

Łódzkie/ Policjanci zatrzymali 61-letniego kłusownika

Policjanci z Warty (Łódzkie) zatrzymali 61-latka podejrzanego o kłusownictwo. Mężczyzna zakładał wnyki, w które łapał zwierzynę leśną. Sprawca usłyszał pięć zarzutów, za które grozi mu kara do ośmiu lat więzienia.

Zatrzymanie kłusownika to efekt trwającego od kwietnia śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Sieradzu.

"W kwietniu policjanci z komisariatu w Warcie uzyskali informacje, że na terenach leśnych w tej gminie dochodzi do kłusowania zwierząt. Sprawca rozkładał linki stalowe tzw. wnyki na ścieżkach zwierzyny leśnej. Dzięki skrupulatnej pracy policjanci wpadli na trop 61-letniego mieszańca powiatu sieradzkiego, który prawdopodobnie miał związek z tym przestępczym procederem" – poinformowała w czwartek asp. sztab. Agnieszka Kulawiecka z sieradzkiej policji.

Przypuszczenia potwierdziły przeszukania posesji podejrzewanego. Mundurowi w pomieszczeniach gospodarczych znaleźli linki metalowe, dwa poroża zwierzyny leśnej, w tym jedno z fragmentami skóry, sieci do połowu ryb, kilka sztuk naboi oraz granat chemiczny. W lesie natrafili zaś na kolejne zastawione sidła w postaci rozciągniętych między drzewami linek stalowych.

Mężczyzna został zatrzymany. Przedstawiono mu pięć zarzutów. 61-latek odpowie m.in. za pozyskiwanie bez uprawnień zwierzyny łownej oraz wytwarzania i posiadania narzędzi oraz urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa. Podejrzany usłyszał również zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia amunicji oraz granatu chemicznego. W czasie przesłuchania mężczyzna przyznał się do zrzucanych czynów. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. Wcześniej nie był notowany przez policję. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ akub/