6 grudzień 2023

NASK ostrzega przed szantażystami żądającymi okupu

zdjęcie: NASK ostrzega przed szantażystami żądającymi okupu / pixabay/6370595
NASK ostrzega przed szantażystami, którzy wysyłają maile z żądaniem okupu. Grożą w nich, że jeżeli nie otrzymają pieniędzy ujawnią rzekome nagrania, na którym odbiorca ma być widoczny podczas wykonywania zawstydzających czynności.
REKLAMA

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) ostrzega przed nowym, masowym wariantem kampanii e-mailowej, w której oszuści starają się nakłonić odbiorców do zapłaty okupu.

Scenariusz ataku jest następujący: przestępcy rozsyłają masowo fałszywe wiadomości e-mailowe, wykorzystując adresy, które znalazły się w wyciekach danych. W treści wiadomości przekonują potencjalną ofiarę, że udało im się uzyskać dostęp do jej urządzeń, oraz że jest przez nich stale monitorowana. Żądają okupu w zamian za niepublikowanie rzekomego nagrania, na którym odbiorca ma być widoczny podczas wykonywania zawstydzających czynności.

Według NASK istnieje prawdopodobieństwo, że przestępcy mogą także posiadać powiązane z adresami hasła do skrzynek e-mailowych ofiar, i mogą się na nie zalogować, "udowadniając" w ten sposób potencjalnej ofierze, że jest śledzona. Dodatkowo uwiarygadnia to przekazywaną przez nich historię.

NASK radzi, aby traktować wiadomości, które zawierają jakąś groźbę i wzbudzają niepokój, ze szczególną ostrożnością. "Koniecznie sprawdź podane w nich informacje w inny sposób. Wiadomości e-mail, które uważasz za podejrzane, zgłoś na incydent.cert.pl" - apeluje. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany