29 listopad 2023

NASK ostrzega przed wyciekiem danych i zaleca zastrzeżenie numeru PESEL

zdjęcie: NASK ostrzega przed wyciekiem danych i zaleca zastrzeżenie numeru PESEL / pixabay/3960205
Zespół CERT Polska otrzymał zgłoszenie dotyczące firmy ALAB i dodał do serwisu Bezpieczne dane te numery PESEL, które już zostały upublicznione przez przestępców - poinformowała w środę Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Eksperci zalecają, by zastrzec swój PESEL co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.
REKLAMA

NASK poinformowała, że eksperci podkreślają, że narażone na wyciek danych mogą być również osoby, które nie korzystały z usług firmy ALAB. "Analiza wykazała, że doszło również do kradzieży wyników badań wykonywanych na zlecenie innych placówek medycznych, nienależących do grupy ALAB" - dodała.

Eksperci przekazali, że wśród danych, które można znaleźć w upublicznionych wynikach badań, znajdują się m.in.: imię, nazwisko i PESEL osoby badanej. Polecają też, co zrobić gdy dane zostały upublicznione. Należy być przygotowanym i świadomym tego, że cyberoszuści mogą te dane wykorzystać. Ze wzmożoną czujnością traktować przychodzące wiadomości e-mail, SMS, wiadomości w komunikatorach i połączenia telefoniczne. Zawsze należy weryfikować ich nadawcę w instytucji, którą – jak twierdzi – reprezentuje.

Zalecają by skorzystać z nowej możliwości i zastrzec numer PESEL, co pomoże zminimalizować ryzyko związane w nieuprawnionym wykorzystaniem danych np. w banku.

Podają też instrukcję jak zastrzec swój PESEL. Należy wejść na stronę: https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie. Zalogować się do aplikacji mObywatel (wersja stacjonarna), np. wykorzystując Profil Zaufany. Wybrać polecenie „Zastrzeż PESEL”.

Żeby sprawdzić czy dane są zagrożone, należy wejść na stronę: https://bezpiecznedane.gov.pl i wybrać polecenie „Sprawdź dane”.

"Uwaga: w serwisie znajdują się wyłącznie dane dotychczas ujawnione przez przestępców. Ich liczba może się zmienić" - podkreśliła NASK.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany