kategoria: Na Sygnale
23 lipiec 2024

Nowoczesna karetka do przewozu noworodków w świętokrzyskim pogotowiu

zdjęcie: Nowoczesna karetka do przewozu noworodków w świętokrzyskim pogotowiu / v21779596
v21779596
Nowoczesną karetka neonatologiczną zakupiło Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego – poinformowała we wtorek PAP placówka. To jedyny tego typu pojazd w regionie.

Tak zwana enka zapewni bezpieczny transport noworodkom wymagającym specjalistycznej opieki medycznej. Ambulans noworodkowy we flocie Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego jest jedynym tego typu pojazdem w województwie świętokrzyskim. Poprzedni model po 8 latach intensywnej pracy wyeksploatował się i został włączony do rezerwy.

„To prawdziwy skok w przyszłość, jeśli chodzi o transport medyczny noworodków. W skład zestawu wchodzi nowoczesny inkubator z monitorowaniem temperatury i stężenia tlenu, respirator noworodkowy, kardiomonitor, zestaw czterech pomp infuzyjnych, urządzenie do podawania tlenku azotu, ssak noworodkowy oraz butle z tlenem, powietrzem i tlenkiem azotu” - podkreśliła dyrektor placówki Marta Solnica.

Zaznaczyła, że karetka, tak jak dotychczas, będzie obsługiwać całe województwo najczęściej przewożąc dzieci ze szpitali powiatowych do wojewódzkiego lub do placówek poza województwem. Transfery ambulansem obejmują dzieci z niewydolnością oddechową, wadami serca, a nawet zarośniętym przełykiem, które wymagają specjalistycznego leczenia.

„Najmniejsze dziecko, jakie transportowaliśmy, ważyło zaledwie 500 gramów i było przewożone do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie” - wspominała Solnica.

Grzegorz Tokarski, specjalista pediatrii i neonatologii oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii, jednocześnie pracownik Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, podkreślił, że rocznie karetka przewozi około 250 noworodków.

„Nowy zakup sprawia, że przechodzimy na wyższy poziom opieki neonatologicznej w trakcie przygotowania i realizacji transportu. Dysponujemy teraz bardzo dobrym respiratorem i świetnym inkubatorem, a także całym zestawem do intensywnej terapii noworodka łącznie z inhalacyjnym tlenkiem azotu. To niezbędne wyposażenie, z którego będziemy regularnie korzystać” – zaznaczył Tokarski.

Koszt zakupu pojazdu wyniósł 1,17 mln zł. Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego pozyskało od NFZ kontrakt na realizację świadczeń medycznych w zakresie transportu małych pacjentów na kolejne 10 lat.

„To inwestycja, która gwarantuje najwyższy standard opieki podczas przejazdu między szpitalami. Dzięki nowej karetce możemy zapewnić dzieciom bezpieczny transport w komfortowych warunkach, co jest niezwykle istotne w ich ciężkim stanie zdrowia” – dodała Solnica. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ agz/