29 luty 2024

Odwołana została rozprawa pary ws. katowania i gwałcenia 2,5-letniego Danyla

zdjęcie: Odwołana została rozprawa pary ws. katowania i gwałcenia 2,5-letniego Danyla / pixabay/317041
Zaplanowana na czwartek pierwsza rozprawa pary Ukraińców oskarżonych ws. katowania i gwałcenia 2,5-letniego wówczas synka kobiety - Danyla, została odwołana. Powodem są sprawy techniczne - przekazał PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu sędzia Marek Nowak. Odbędzie się natomiast posiedzenie organizacyjne.

Chodzi o sprawę 26-letniego Vitalija S., który odpowiadać będzie za usiłowanie zabójstwa 2,5-letniego wówczas synka swojej partnerki - Danyla P., w połączeniu ze zgwałceniem ze szczególnym okrucieństwem i znęcaniem się nad nim, zaś 23-letnia Oksana P. odpowie za pomocnictwo swojemu partnerowi w fizycznym i psychicznym znęcaniu się nad jej dzieckiem, a także pomocnictwo w gwałceniu chłopczyka ze szczególnym okrucieństwem.

Za te przestępstwa mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 12 lat, albo 25 lat więzienia lub dożywocie. Usiłowanie zabójstwa jest bowiem tak samo karane jak dokonanie zabójstwa.

Mężczyzna będzie sądzony według kodeksu karnego, jaki obowiązywał przed zmianami, czyli w momencie popełnienia czynu ponieważ "stare" zagrożenie karą jest względniejsze dla sprawcy, niż obecne.

Z kolei matce chłopczyka, za pomocnictwo w katowaniu i gwałceniu dziecka, grozi od 5 do 15 lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu w połowie grudnia 2023.

Rzecznik sądu dopytywany przez PAP o powody, powiedział, że chodzi o kwestie techniczne dotyczące akt sprawy.

Zapewnił jednocześnie, że w czwartek odbędzie się, również wcześniej zaplanowane, posiedzenie organizacyjne. Aktualne zostają także wszystkie kolejne terminy, wcześniej wyznaczone w sprawie: 21 marca (wtedy ma się rozpocząć proces) oraz 4 i 25 kwietnia.

Proces, z uwagi na charakter sprawy, prawdopodobnie będzie się toczyć przy drzwiach zamkniętych.(PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

api/ mark/