kategoria: Na Sygnale
5 czerwiec 2024

Oszust podawał się za fotografa wojennego, 60-latka straciła 100 tys. zł

zdjęcie: Oszust podawał się za fotografa wojennego, 60-latka straciła 100 tys. zł / pixabay/60701
60-letnia kobieta uwierzyła oszustowi, który udawał fotografa wojennego przebywającego w Ukrainie. Na jego konto przelała 100 tys. zł – powiedziała w środę PAP oficer prasowy ostrowskiej policji podkom. Małgorzata Michaś.
REKLAMA

Wirtualna znajomość 60-latki z Ostrowa Wielkopolskiego rozpoczęła się pod koniec lutego. Za pośrednictwem portalu społecznościowego poznała mężczyznę, który powiedział jej, że pochodzi z Berlina i z zawodu jest fotografem wojennym, pracuje w Ukrainie.

Podczas którejś z rozmów okazało się, że "fotograf" ma pecha. Celnicy zatrzymali mu aparat i potrzebuje gotówki, żeby go odzyskać. Innym razem prosił o pieniądze na lot do Berlina. Później przełożony nie chciał się zgodzić na jego powrót do domu - musiał go przekupić, ale nie miał czym.

"Tego typu podobnych próśb było więcej. Oprócz wpłat na konta bankowe pokrzywdzona dokonywała zakupów specjalnych kart, kody przekazywała oszustowi" - powiedziała rzecznik.

Ostatniej wpłaty dokonała 3 czerwca br. Łącznie przelała oszustowi 100 tysięcy złotych.

Opowiedziała o "fotografie" bliskiej osobie, która uświadomiła jej, że mogła paść ofiarą oszustwa. We wtorek zgłosiła się na policję. W sprawie wszczęto śledztwo.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas nawiązywania nowych znajomości przez internet. Zwłaszcza jeśli tak poznana osoba prosi o pieniądze.(PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany