6 sierpień 2022

Polscy policjanci są w szpitalu najbliższym miejsca wypadku w Chorwacji

zdjęcie: Polscy policjanci są w szpitalu najbliższym miejsca wypadku w Chorwacji / fot. PAP
fot. PAP
Polscy policjanci są w szpitalu najbliższym miejsca wypadku, gdzie hospitalizowanych jest 12 osób - 5 to ciężej ranni, ale ze wszystkimi jest kontakt. Policjanci starają się wesprzeć psychicznie te osoby - powiedział PAP rzecznik prasowy policji Mariusz Ciarka.
REKLAMA

W wypadku polskiego autokaru na autostradzie A4 ok. 30 km na północ od Zagrzebia (Chorwacja) w sobotę nad ranem zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne, w tym 19 w ciężkim stanie. Jechało nim z Częstochowy 44 Polaków głównie z Mazowsza, m.in. księża i zakonnice z pielgrzymką do Medjugorje. Pielgrzymkę zorganizowało Biuro Bractwa św. Józefa.

Rzecznik prasowy komendanta głównego policji powiedział w sobotę PAP, że pracujący w Chorwacji polscy policjanci, którzy dotarli już do tego szpitala starają się uspokajać i rozmawiać z poszkodowanymi po traumatycznych przejściach.

"To dla nich traumatyczne przeżycie, ponieważ pamiętają, że gdy doszło do wypadku oni przeżyli, ale pasażer, który był obok nich, zginął. Policjanci starając się podtrzymywać ich na duchu" - podkreślił.

Ciarka podał, że funkcjonariusze na miejscu tłumaczą też formalne procedury związane z wyjaśnianiem przyczyn i okoliczności wypadku. Część lżej rannych pyta o możliwości powrotu do kraju - dodał.

Pytany o ocenę przyczyn wypadku i jego okoliczności powiedział, że nie będzie się na ten temat wypowiadał. Zaznaczył jedynie, że w weekend był w Chorwacji wzmożony ruch, ponieważ trwa wymiana turnusów.

"Również polscy policjanci - mimo, że jechali na sygnale z chorwacką policją - zwrócili uwagę, że ruch był bardzo duży i utrudniony" - powiedział PAP Ciarka.

Polskie MSZ podało na Twitterze, że czterej nasi policjanci stacjonujących w wakacje w Biogradzie i Rijece zostało oddelegowanych do wsparcia akcji pomocy poszkodowanym w wypadku Polakom.

"Dwóch policjantów pomaga w szpitalu w Zagrzebiu, kolejni dwaj udzielają pomocy w szpitalu w Varazdinie" - podało MSZ.

Do Chorwacji lecą z Warszawy a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz minister zdrowia Adam Niedzielski i wiceszef MSZ Mariusz Przydacz.

Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin poszkodowanych mogą uzyskać informacje.(PAP)

Autor: Aleksander Główczewski

ago/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2022-10-07 20:00
miejsce
Bistro Plus, Ząbki, ul. Powstańców 27
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-29 09:30
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany