kategoria: Na Sygnale
13 luty 2024

Prosimy o zachowanie ostrożności w związku z wysokim stanem Wisły

zdjęcie: Prosimy o zachowanie ostrożności w związku z wysokim stanem Wisły / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Torunia Michał Zaleski prosił podczas wtorkowego briefingu prasowego o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wysokim stanem wody w Wiśle. Podkreślił jednak, że w tym momencie nie ma powodów do obaw, bo do stanu alarmowego brakuje jeszcze 110 cm.
REKLAMA

W komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek prezydent miasta wskazał, że stan ostrzegawczy Wisły w Toruniu wynosi 530 cm, a o godzinie 10.30 wynosił 541 cm. Miasto zdecydowało się więc przed południem na ogłoszenie stanu pogotowia przeciwpowodziowego.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego Zaleski prosił o to, aby mieszkańcy korzystający z terenów nad Wisłą, przebywający na terenach zalewowych, zachowali daleko idącą ostrożność.

"W tej chwili poziom wody w Wiśle wynosi ok. 540 cm. Przygotowane są działania, które mogą przydać się przy przekroczeniu stanu 650 cm, czyli stanu alarmowego. Jeszcze jednak tego etapu nie mamy" - podkreślił włodarz miasta.

Wymieniając podejmowane obecnie działania, mówił o patrolach Straży Miejskiej. Wspomniał o wtorkowej wizytacji w terenie i powiedział, że woda dociera do niektórych ogródków działkowych na Rudaku. Zastrzegł jednak, że obecnie nie powoduje to zagrożenia dla ludzi i mienia. Podobna sytuacja ma miejsce obok działek przy ul. Przybyszewskiego.

"W Kaszczorku widać już duże tereny zalanych łąk. Domy, które znajdują się za wałem zbudowanym tam przez miasto i mającym ok. 1,5 metra, są bezpieczne i nie ma zagrożenia. Przystań AZS jest w pełni wypełniona wodą. Pomosty się podnoszą, bo są pływające. 50 tysięcy worków jest przygotowanych do ewentualnego nasypania. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania jest przygotowane do dostarczenia piasku. Gdyby była taka potrzeba" - mówił Zaleski.

Dodał, że miasto przygotowuje oczywiście miejsca do ewentualnej ewakuacji ludzi i zwierząt. Stan alarmowy w Toruniu wynosi 650 cm. Włodarz miasta poinformował, że na terenie ogródków działkowych w Toruniu mieszka ok. 400-500 osób. Do nich z informacją o wysokim stanie rzeki docierają strażnicy miejscy.

"Woda jest obecnie przede wszystkim na łąkach, terenach użytków rolniczych. To nie są jeszcze tereny zajęte pod zamieszkanie lub uprawy działkowe. Jeżeli jednak poziom wody będzie wzrastał, to i te tereny mogą znaleźć się pod wodą. Dlatego prośba o ostrożność, uważne obserwowanie tych miejsc i najlepiej niezbliżanie się do terenów zalewowych czy potencjalnie zalewowych" - powiedział Zaleski.

Przypomniał, że stan Wisły w Toruniu zależny jest nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od tego, ile wody opuszcza zaporę we Włocławku.

Marcin Lutowski, dyrektor Wydziału Ochrony Ludności w Urzędzie Miasta Torunia, mówił o tym, że jeszcze wczoraj z tamy dokonywano zrzutów wody na poziomie 2790 metrów sześciennych na sekundę. We wtorek ten poziom jest znacznie niższy.

"Prognozy IMGW na kolejne dni mówią o przelotnych opadach deszczu. Może to mieć wpływ na stan wody w Wiśle. Rzeczywiście obecnie — tak się wydaje — jesteśmy w momencie opadania fali kulminacyjnej, ale nie jest wykluczone, że po kilku dniach przyjdzie następna. Wtedy znów stan wody może wzrosnąć" - wskazał dyrektor Lutowski.

Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej w Toruniu, mówił o tym, że w ostatnich dniach na szczęście nie było zgłoszeń o niebezpiecznych sytuacjach nad wodą. Podkreślił jednak, że z terenów przy rzece korzystają np. wędkarze i także uczulał przed wszelkimi niebezpiecznymi zachowaniami oraz apelował o rozwagę.

Bieżących informacji w sprawie zagrożenia powodziowego udziela dyżurny Toruńskiego Sztabu Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 56 611 93 10. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany