kategoria: Na Sygnale
18 październik 2024

Sąd aresztował mężczyznę, który ostrym przedmiotem ukłuł dwie kobiety

Sąd aresztował mężczyznę, który w centrum przesiadkowym w Gliwicach ukłuł ostrym przedmiotem dwie nastolatki. Okazało się, że posłużył się pinezką, a nie – jak pierwotnie przypuszczano – igłą ze strzykawką. Obie pokrzywdzone skorzystały z pomocy medycznej, by uniknąć potencjalnego zakażenia.

Jak podała w piątek gliwicka policja, 13 października w tamtejszej komendzie miejskiej pojawiła się młoda kobieta, która poinformowała, że rano na terenie centrum przesiadkowego została ukłuta w rękę przez znanego jej mężczyznę. „Po kilku godzinach niepokoju udała się do szpitala, gdzie natychmiast wdrożono procedury medyczne związane z ekspozycją na potencjalnie niebezpieczny materiał biologiczny” - opisywali policjanci.

Mundurowi od razu rozpoczęli poszukiwania sprawcy. Było to utrudnione, bo zgłoszenie otrzymali dopiero po kilku godzinach, a podejrzany okazał się osobą bez stałego miejsca zamieszkania. Funkcjonariusze dotarli do jego matki, jednak nie była ona w stanie potwierdzić, czy syn jest nosicielem chorób zakaźnych, nie wiedziała też, gdzie obecnie przebywa.

14 października doszło do kolejnego ataku, ponownie w rejonie gliwickiego centrum przesiadkowego. Tym razem ofiarą mężczyzny była uczennica szkoły średniej, którą napastnik, podobnie jak w poprzednim przypadku, ukłuł w dłoń. Także tym razem lekarze wdrożyli procedurę poekspozycyjną. Równocześnie z przyjmowaniem drugiego zgłoszenia policjanci zatrzymali sprawcę w jednej z miejscowości gminy Rudziniec.

„W toku postępowania okazało się, że narzędziem ataku najprawdopodobniej nie była - jak wcześniej przypuszczano - igła ze strzykawką, a pinezka do tablic korkowych, którą znaleziono podczas przeszukania zatrzymanego. Podejrzany tłumaczył, że cała sytuacja miała być jedynie żartem. Policjanci natychmiast przewieźli go do specjalistycznego szpitala, gdzie został przebadany pod kątem nosicielstwa chorób zakaźnych (z wynikiem negatywnym)” - dodała policja.

Mężczyźnie przestawiono zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej dwóch nastolatek oraz naruszenia narządów ciała poprzez zadanie ran kłutych. Po przesłuchaniu świadków i zgromadzeniu dokumentacji medycznej śledczy wystąpili do sądu o aresztowanie podejrzanego. Sąd przychylił się do tego wniosku.

Policja zaleca, by w przypadku ukłucia lub zranienia przez nieznajomą osobę dowolnym narzędziem natychmiast umyć miejsce zranienia wodą z mydłem, a następnie od razu powiadomić służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. „Osoba taka powinna też jak najszybciej udać się do najbliższej specjalistycznej placówki medycyny zakaźnej, gdzie wdrożone zostaną odpowiednie procedury minimalizujące ryzyko zakażenia. Czas jest tutaj kluczowy – procedury poekspozycyjne powinny być wdrożone maksymalnie w ciągu 24 godzin od zdarzenia, a w przypadku ekspozycji wysokiego ryzyka – do 72 godzin. Szybka reakcja może znacząco zmniejszyć ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych” - dodają policjanci.(PAP)

kon/ agz/