13 marzec 2023

Słupsk/ Bez wyroku w procesie odwoławczym trzech byłych policjantów oskarżonych m.in. o branie łapówek

W poniedziałek Sąd Okręgowy w Słupsku nie wydał wyroku w procesie odwoławczym trzech byłych policjantów lęborskiej drogówki oskarżonych m.in. o branie łapówek oraz kierowcy, który miał je wręczać. Zdecydował o odroczeniu rozprawy, bo chce jeszcze przeanalizować akta osobowe dwóch z oskarżonych.
REKLAMA

W poniedziałek przed Sądem Okręgowym w Słupsku (Pomorskie) w procesie odwoławczym miał zostać ogłoszony wyrok na trzech byłych policjantów lęborskiej 51-letniego Waldemara P. 52-letniego Tomasza N. i 42-letniego Wojciecha N. oskarżonych m.in. o branie łapówek oraz Daniela P., kierowcy, który je wręczał. Przewodniczący trzyosobowego składu sędziowskiego Witold Żyluk na sali sądowej poinformował jednak o odroczeniu rozprawy, ponieważ sąd chce jeszcze przeanalizować akta osobowe dwóch oskarżonych – Waldemara P. i Wojciecha N.

Sąd na 16 maja wyznaczył termin rozprawy, na której ma zostać ogłoszony wyrok.

W listopadzie 2021 r. Sąd Rejonowy w Lęborku po niemal 4-letnim procesie uznał trzech byłych policjantów drogówki winnych przyjmowania łapówek i przekroczenia uprawnień, a także przestępstwa polegającego na zmianie kwalifikacji popełnionych przez kierowców wykroczeń drogowych i wystawianiu im niższych od należnych mandatów. Działając wspólnie i w porozumieniu mieli we wrześniu i w październiku 2015 r. przyjąć łapówki od zatrzymanych kierowców na łączną kwotę ok. 35 tys. złotych.

Sąd skazał Waldemara P. na trzy i pół roku pozbawienia wolności, Tomasza N. na 3 lata, a Wojciecha N. ma w więzieniu spędzić dwa lata i pięć miesięcy. Sąd orzekł też przepadek na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pochodzących z łapówek.

Apelację do Sądu Okręgowego w Słupsku wnieśli obrońcy nieprawomocnie skazanych byłych policjantów, domagając się złagodzenia kar, zawieszenia ich wykonania oraz uniewinnienia od części zarzutów lub zwrot sprawy do ponownego rozpatrzenia. Od nieprawomocnego wyroku roku w zawieszeniu na dwa lata odwołał się też jeden z oskarżonych kierowców Daniel P. Oskarżyciel podczas rozprawy odwoławczej wniósł o utrzymanie wyroku sądu pierwszej instancji.

Akt oskarżenia objął 21 osób. Nie czekając na proces w Sądzie Rejonowym w Lęborku, jeden z policjantów i siedmiu kierowców dobrowolnie poddało się karze i usłyszało wyroki skazujące, od roku do dwóch lat w zawieszeniu. Trzech oskarżonych kierowców na pierwszej rozprawie 30 stycznia 2018 r. przyznało się do popełnionych czynów i zostało skazanych na kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Wobec pozostałych 10 oskarżonych toczył się sądowy proces.

Czterech policjantów wydziału prewencji lęborskiej komendy zostało zatrzymanych w maju 2016 r. w miejscu pracy. Usłyszeli zarzuty przyjmowania łapówek od kierowców w zamian za: odstępowanie od obowiązkowego zatrzymania prawa jazdy, za obniżanie wysokości mandatów karnych i liczby punktów karnych. Uszczuplili też należności Skarbu Państwa, wystawiając niższe od należnych mandaty, poświadczając przy tym fikcyjne wykroczenia. Wszyscy mieli co najmniej kilkuletni stażem w policji. Śledztwo w ich sprawie prowadziło Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-03-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-04-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany