25 listopad 2022

Zarzuty i areszt w śledztwie dot. zorganizowanych grup przestępczych; wśród zatrzymanych "Słowik", "Wańka", "Parasol"

zdjęcie: Zarzuty i areszt w śledztwie dot. zorganizowanych grup przestępczych; wśród zatrzymanych
fot. PAP
Są zarzuty i areszt w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych. Wśród zatrzymanych są Andrzej Z. ps. Słowik, Leszek D. ps. Wańka, Janusz P. ps. Parasol, Mirosław B. ps. Dziobak, Paweł S. ps. Pawełek, jak również adwokat Przemysław W. - poinformował w piątek Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej.
REKLAMA

Na polecenie Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 22 osoby w śledztwie dotyczącym zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się przestępczością narkotykową i kryminalną. Prokurator skierował wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 21 osób.

"W trakcie akcji przeprowadzonej przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oprócz Andrzeja Z. ps. Słowik, Leszka D. ps. Wańka, Janusza P. ps. Parasol zatrzymano również Mirosława B. ps. Dziobak, Zbigniewa R. ps. Słoniu, Pawła M., Piotra Dz., Artura K. ps. Kisiel, Lucjana D. ps. Lolek, Rafała Sz. Ps. Piżmak, Artura P. ps. Profesor, Sławomira N. ps. Niewier, Mirosława W. ps. Mieczysław, Artura K., jak również adwokata Przemysława W. W trakcie przeszukań funkcjonariusze Policji zabezpieczyli 0,5 kg marihuany oraz broń palną w postaci pistoletu Browning" - podał Karol Borchólski z Działu Prasowego PK.

Dodał, że Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił "Słowikowi", "Wańce" i "Parasolowi" zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu handel kokainą, dokonywania obrotu znaczną ilości narkotyków w postaci 35 kilogramów kokainy o czarnorynkowej wartości ok. 5 milionów złotych. Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są nawet 18 latami więzienia.

Prokuratora przedstawiła również zarzuty adwokatowi Przemysławowi W. dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań w procesie prowadzonym przed Sądem Okręgowym w Szczecinie Czyn ten zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Ponadto prokurator przedstawił pozostałym zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych w tym o charakterze zbrojnym. Rafał B. ps. "Dziobak" usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym. Czyny objęte zarzutami dotyczą również rozbojów przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów w tym noży oraz broni palnej.

"Podejrzani w trakcie napadów zabierali m.in. pieniądze w gotówce, złotą biżuterię o wartości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Część osób jest podejrzana o posiadanie bez wymaganego zezwolenia łącznie kilkunastu sztuk broni palnej w postaci m.in. pistoletów maszynowych oraz materiałów wybuchowych w postaci grantów" - poinformował Karol Borchólski z Działu Prasowego PK. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków w postaci amfetaminy, marihuany oraz kokainy. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Grupy działały głównie na terenie woj. zachodniopomorskiego i mazowieckiego, ale również na terenie Skandynawii oraz RFN i Holandii.

Jak podała PK z uwagi na dobro postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski o zastosowanie wobec 21 podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec jednego podejrzanego zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji połączony z poręczeniem majątkowym w kwocie 30 tysięcy złotych.

Sąd uwzględnił 18 wniosków i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie w tym wobec "Słowika", "Wańki", "Parasola", "Dziobaka", "Słonia", "Pawełka", "Niewiera", natomiast wobec trzech pozostałych podejrzanych, w tym adwokata Przemysława W, zastosował dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, stwierdzając równocześnie, iż zachodzi wysokie prawdopodobieństwo, że podejrzani dopuścili się zarzucanych im przestępstw.

prokurator zaznaczył, że sprawa ma charakter rozwojowy.(PAP)

Autor: Aleksandra Kuźniar, Aleksander Główczewski

akuz/ ago/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce