kategoria: Na Sygnale
21 październik 2024

ZUS przypomina o dodatkowym zasiłku dla osób dotkniętych powodzią

zdjęcie: ZUS przypomina o dodatkowym zasiłku dla osób dotkniętych powodzią / v28274753
v28274753
Rodzice, którzy musieli zwolnić się z pracy, by zająć się dzieckiem z powodu zamknięcia placówki oświatowej w wyniku wrześniowej powodzi, mogą otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Dotąd w regionie złożono 32 wnioski o to świadczenie – poinformował rzecznik ZUS w Opolu Sebastian Szczurek.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi, który musiał wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem do ósmego roku życia, jeśli placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu powodzi. Dzieckiem nie może opiekować się niania lub dzienny opiekun.

"Za nieprzewidziane zamknięcie placówki uważa się zamknięcie, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż siedem dni przed tą okolicznością" – wyjaśnił Szczurek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła tzw. specustawa powodziowa. Przysługuje osobom z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce. W regionie przyjęto 32 wnioski o wypłatę tego świadczenia. Najwięcej w powiecie nyskim (21). W powiecie brzeskim – 7, w prudnickim – 3 i jeden z powiatu opolskiego. W październiku z dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu powodzi skorzystało w Polsce 67 osób.

Dodatkowy zasiłek otrzyma również rodzic na opiekę nad dzieckiem do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieckiem do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieckiem do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Świadczenie przysługuje także opiekunowi dorosłej osoby z niepełnosprawnością w razie zamknięcia placówki, do której taka osoba uczęszcza. Dotyczy to także osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie. Pracownik lub zleceniobiorca dostarcza je swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracująca z prowadzącym działalność przesyła oświadczenie do ZUS. Może to zrobić przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. W tym celu powinien skorzystać z pisma ogólnego POG ZUS.

ZUS przypomina, że w oświadczeniu musi być wpisana klauzula: "Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". (PAP)

masz/ joz/