18 październik 2019

zdjęcie: Czy przepłacamy za mieszkania? Jaki jest prawdziwy koszt nieruchomości w Polsce? / fot. nadesłane / wp.pl
fot. nadesłane / wp.pl
Rynek nieruchomości w Polsce od lat szaleje. Ceny windują, padają kolejne rekordy cen ofertowych. Na przykład 7500 zł za m2 kawalerki w Białymstoku. Jak się jednak okazuje, cena ofertowa mieszkania znacznie odbiega od kwoty, jaką naprawdę warta jest nieruchomość. Różnice sięgają nawet 25% i tyle można przepłacić za mieszkanie w Warszawie, Krakowie, Olsztynie czy Kielcach.
Jak podaje portal Money.pl, analitycy firm urban.one  poddali analizie tysiące ofert mieszkań w największych miastach Polski, porównując ceny ofertowe z wycenami pochodzącymi z aktów notarialnych innych lokali w tej samej okolicy. Wnioski są następujące:

Ceny ofertowe mocno różnią się od rzeczywistej wartości mieszkania. Te różnice w niektórych przypadkach sięgają dziesiątek tysięcy złotych. Nawet tyle kupujący mieszkania przepłacają już na starcie.

Portal Money.pl opublikował zestawienie, ile w rzeczywiście kosztują mieszkania w poszczególnych miastach Polski:

W Częstochowie ceny z ofert nie mają dużo wspólnego z rzeczywistością. Jak obliczyli analitycy z urban.one, różnica pomiędzy ogłoszeniem a realną kwotą transakcji to średnio 14%. Dla przykładu, mieszkanie składające się z dwóch pokoi w dzielnicy Raków jest wystawione na sprzedaż za kwotę 189 000 zł, a cena ofertowa za jeden metr tego lokalu to 3 946 zł. Po porównaniu z wyceną z aktów notarialnych nieruchomości o podobnym metrażu w bliskiej okolicy okazało się, że średnia za m2 jest na poziomie 3 382 zł a to aż o 17 proc. mniej od ceny ofertowej.

W Łodzi przebicie kwoty na przykładowym mieszkaniu na Bałutach wyniosło 12%. Pod lupę wzięto lokal o powierzchni 75 m2 wystawiony do sprzedaży za 298 000 zł. Z wyliczeń wynika, że sprzedający za metr kwadratowy tego mieszkania życzył sobie 3 973,33 zł, a rzeczywista wycena wyniosła 3 548,2 zł.

W Kielcach w bloku w nowym budownictwie za metr 51-metrowego mieszkania trzeba by zapłacić wg ceny ofertowej 6 282,3 zł. Z wycen podobnych nieruchomości w tej samej dzielnicy wynika, że cena za metr tego typu lokali jest o 9% mniejsza –  5 741,03 zł.

Jak czytamy w Money.pl, analitycy urban.one podkreślają, że zestawienia cen mieszkań w Polsce dostępne w mediach opierają się zazwyczaj na cenach ofertowych. Dzięki temu deweloperem udaje się manipulować nastrojami na rynku nieruchomości i jednocześnie podbijać ceny. Aby się na to nie nabrać,  warto zawsze sprawdzać ceny transakcyjne nieruchomości w najbliższej okolicy.

Źródło: WP.PL