Dom na własną rękę, czy od ręki?

zdjęcie: Dom na własną rękę, czy od ręki? / pixabay/4548866
Kalendarz coraz dobitniej wskazuje, iż sezon na budowę domu w tym roku powoli zbliża się ku końcowi. Pomimo, iż w ostatnich latach jesienna, a nawet zimowa aura umożliwiała prowadzenie przynajmniej niektórych prac budowlanych, to ruch na budowach będzie stopniowo zamierał. Zarówno na tych realizowanych przez duże firmy deweloperskie, jak i mniejszych, prowadzonych na własną rękę.
Samodzielna budowa domu

Część Polaków nadal woli budować wymarzony dom na własną rękę. Dzisiaj budowa sposobem gospodarczym nie oznacza już jednak budowy dosłownie „własnymi rękoma”. Chodzi bardziej o dogadanie i skoordynowanie ekip budowlanych, odpowiedzialnych za kolejne etapy: począwszy od fundamentów, a na tynkowaniu i ocieplaniu już gotowego budynku kończąc.

Kupno domu od dewelopera w modzie

Wraz z rozwojem rynku mieszkaniowego w naszym kraju rośnie jednak systematycznie zainteresowanie osób fizycznych kupnem domu od dewelopera. I to na różnym etapie wykończenia. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zwraca uwagę, że oferta deweloperów koncentruje się generalnie na kilku etapach zaawansowania budowy, są to zwykle stan surowy zamknięty, stan deweloperski oraz stan pod klucz. Choć ilu deweloperów tyle podejść i tyle też definicji tychże etapów.

Koszty budowy domu tylko pozornie mniejsze

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się więc na zakup domu jednorodzinnego albo szeregowca od dewelopera, skoro jak wieść gminna niesie, budowa tradycyjnym, gospodarczym sposobem jest tańsza? Po pierwsze dlatego, że kwestia rzeczonej taniości może być wielce dyskusyjna.

– Inwestor budujący dom dla siebie i dla swojej rodziny zapewne robi to po raz pierwszy i zarazem ostatni w życiu. Z tym związane są koszty pomyłek i błędów, które muszą w takiej sytuacji mieć miejsce, bowiem nie każdy doradca ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie w budowlance i nie każda ekipa jest rzetelna. Z kolei naprawa niedoróbek może być nad wyraz kosztowna – zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

Dużo nerwów, czyli ile kosztuje budowa domu samemu

Poza tym dzisiaj coraz bardziej cenimy sobie spokój i czas, który można spędzić z rodziną. A tego czasu na pewno brakuje, gdy próbuje się przeprowadzić budowę własnymi siłami. Dlatego coraz więcej z nas wybiera jednak gotową nieruchomość  od dewelopera, zostawiając na swojej głowie kwestie związane już tylko z wyborem odpowiedniego wykończenia i aranżacji.

Potwierdza to Zachariasz Nercz, dyrektor marketingu i sprzedaży w Novisa Development stwierdzając, że dom to marzenie wielu osób, jednak niewiele z nich jest w stanie poświęcić czas i uwagę na wszystkie formalności, które wiążą się z budową domu na własną rękę. Ten czas jest potrzebny począwszy od zakupu działki, podłączenia mediów, przez wybór projektu, ekipy budowlanej, zakup materiałów, po nadzorowanie całego procesu budowy. Stąd większość osób zdecydowanych na własny dom, postanawia zakupić gotową nieruchomość z oferty deweloperskiej na rynku pierwotnym. Takie osoby kupują dom, który wystarczy wykończyć i zaaranżować we własnym stylu.

Kuszące ceny domów jednorodzinnych od dewelopera

Rosnące zainteresowanie domami z rynku pierwotnego przekłada się na rosnącą ofertę takich nieruchomości. Na głównych rynkach mieszkaniowych w Polsce obecnie naprawdę jest w czym wybierać. W poniższym zestawieniu przedstawione zostały oferty sprzedaży najtańszych nowych domów w czterech segmentach, ze względu na wielkość powierzchni.

Oferty najtańszych domów jednorodzinnych z rynku pierwotnego w poszczególnych segmentach
Miasto do 120 mkw. od 121 do 170 mkw. od 171 do 220 mkw. od 221 do 250 mkw.
Warszawa 349 tys. zł, 72 mkw., bliźniak 319 tys. zł, 135 mkw., wolnostojący 630 tys. zł, 180 mkw., szeregowiec 839 tys. zł, 230 mkw., bliźniak
Kraków 349 tys. zł, 72 mkw., bliźniak 380 tys. zł, 145 mkw., wolnostojący 499 tys. zł, 213 mkw., szeregowiec 650 tys. zł, 230 mkw., wolnostojący
Wrocław 319 tys. zł, 112 mkw., bliźniak 349 tys. zł, 125 mkw., bliźniak 512 tys. zł, 176 mkw., szeregowiec 850 tys. zł, 232 mkw., wolnostojący
Poznań 330 tys. zł, 86 mkw., szeregowiec 359 tys. zł, 135 mkw., szeregowiec 722 tys. zł, 190 mkw., szeregowiec 1 125 tys. zł, 225 mkw., bliźniak
Gdańsk 199 tys. zł, 90 mkw., wolnostojący 469 tys. zł, 131 mkw., bliźniak 650 tys. zł, 190 mkw., szeregowiec 1 200 tys. zł, 229 mkw., wolnostojący
Opracowanie Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom.

W czterech pierwszych miastach na kupno domu o powierzchni do 120 mkw. trzeba wydać przynajmniej 300 tys. zł z okładem. Od tych stawek znacznie odbiega gotowy już dom w Gdańsku za 199 tys. zł. Co ciekawe w pozostałych trzech segmentach domy z Gdańska znajdują się w górnej części widełek cenowych.

Najtańsze domy z rynku pierwotnego

Średnia cena sprzedaży najtańszych nowych domów na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych o metrażu między 121 a 170 mkw. wynosi 375,2 tys. zł. Stawki za domy o metrażu od 171 do 220 mkw. zawierają się w przedziale między 499 tys. zł w Krakowie a 722 tys. zł w Poznaniu. Największe domy cechują się również zdecydowanie najwyższymi cenami w każdym z miast. Poczynając od 650 tys. zł w Krakowie, przez 850 tys. zł we Wrocławiu i 1,12 mln zł w Poznaniu do 1,2 mln zł w Gdańsku.

Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl