kategoria: Nieruchomości
14 maj 2024

Rząd widzi zainteresowanie programem wsparcia budownictwa czynszowego i chce jego kontynuacji

zdjęcie: Rząd widzi zainteresowanie programem wsparcia budownictwa czynszowego i chce jego kontynuacji / fot. PAP
fot. PAP
Rząd widząc zainteresowanie programem wsparcia budownictwa czynszowego pracuje nad jego kontynuacją, a na razie chce usprawnić istniejący program. W tym celu wyda stosowne rozporządzenie - podano w wykazie prac rządu.
REKLAMA

Program wsparcia budownictwa czynszowego (SBC) został wdrożony w 2015 r. i przewidziany na okres 10 lat. Rok 2024 r. jest ostatnim rokiem, w którym inwestorzy mogą aplikować o preferencyjne kredyty.

"Z informacji przekazywanych przez operatora programu, czyli BGK, wynika, że ze względu na znaczny wzrost zgłaszanego przez inwestorów zapotrzebowania na środki kredytowe w ramach programu SBC, w celu jego płynnego zakończenia, jak również umożliwienia podjęcia prac nad kolejnym programem wspierającym ten sektor budownictwa mieszkaniowego na wynajem, konieczne jest wprowadzenie usprawnień, które w pełni pozwolą na wykorzystanie pozostałego w ramach aktualnego programu potencjału, jak również dalsze wsparcie budownictwa czynszowego dla osób z ograniczonymi dochodami do momentu wypracowania nowego programu wspierającego ten sektor mieszkaniowy" - podał rząd.

Wśród proponowanych rozwiązań należy wymienić:

- przesunięcie ostatecznej daty składania wniosków w ramach programu SBC na 30 września 2025 r. – co umożliwi, w przypadku zwrotów lub rezygnacji z finansowania zwrotnego przedsięwzięć zakwalifikowanych w ramach wcześniejszych edycji programu SBC, pełne wykorzystanie środków udostępnionych przez BGK na realizację programu;

- skrócenie i usprawnienie procesu ubiegania się przez kredytobiorców o udzielenie finansowania zwrotnego;

- dodanie nowych kryteriów oceny punktowej wniosków w załączniku do rozporządzenia, mających na celu premiowanie wniosków dotyczących przedsięwzięć przygotowanych już do realizacji w stopniu gwarantującym osiągnięcie zakładanych efektów w postaci budowy lokali mieszkalnych na wynajem o ograniczonym czynszu (w tym przede wszystkim tych, w przypadku których została już wydana prawomocna decyzja o pozwoleniu na budowę).

Z danych BGK wynika, że w ramach dotychczasowych 15 edycji programu SBC zakwalifikowano 468 wniosków na budowę 26.323 mieszkań o wartości inwestycji 9,5 mld zł, na kwotę kredytu 4 mld zł. Przy czym, w ramach ostatniej, jesiennej edycji programu SBC w 2023 r. inwestorzy złożyli aż 111 wniosków na kwotę kredytu 2,9 mld zł, czyli kwotę przekraczającą dostępne na program środki. Wnioski dotyczyły realizacji 10,2 tys. mieszkań. Mając na względzie kwotę dostępną w BGK na tę edycję programu, kwalifikacje uzyskało 61 wniosków na kwotę 829 mln zł. (PAP Biznes)

map/ gor/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany