kategoria: Pogoda
16 listopad 2023

Noc z wszelkimi opadami, na minusie w północnej połowie kraju

zdjęcie: Noc z wszelkimi opadami, na minusie w północnej połowie kraju / pixabay/4531376
Noc z czwartku na piątek będzie pochmurna z wszelkimi opadami. Na północnym wschodzie oraz lokalnie na Pomorzu i Kujawach temperatura spadnie do minus 3 stopni Celsjusza i tam, jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Dorota Pacocha, drogi i chodniki mogą być śliskie.
REKLAMA

Noc z czwartku na piątek zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami i wszelakimi opadami.

Dorota Pacocha z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powiedziała PAP, że miejscami pojawią się opady deszczu. Na północy, częściowo w centrum i na obszarach podgórskich będzie to deszcz ze śniegiem, a na Mazurach, Suwalszczyźnie i w górach będą to opady śniegu.

"Prognozowana suma opadów to 10 mm na północy i południu kraju oraz 15 mm w górach. W Tatrach spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm, a w Sudetach ok. 10 cm" – powiedziała synoptyk IMGW.

Na Pomorzu i w centrum pojawią się lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 stopni Celsjusza na północnym wschodzie oraz lokalnie na Pomorzu i Kujawach, ok. 3 stopni w centrum, do 5 stopni Celsjusza na południu.

"Przez to, że temperatura w północnej połowie kraju będzie spadała poniżej zera, tam drogi i chodniki mogą być śliskie i zapewne na noc z czwartku na piątek będzie wystawione ostrzeżenie o oblodzeniu" – przekazała synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, a w obszarach podgórskich Karpat porywy sięgną do 55 km/h, w Tatrach do 90 km/h. Wiać będzie z kierunków południowych, a po północy z kierunków zmieniających się. Wiatr będzie "trochę kręcił". W górach będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

W piątek nadal zachmurzenie będzie duże.

"Wystąpią opady deszczu, ale także deszczu ze śniegiem i śniegu, zwłaszcza na północy, wschodzie oraz w obszarach podgórskich Karpat i Sudetów. W samych górach występować będą opady śniegu. Suma opadów wszelakich do 15 mm na wschodzie i południu kraju, w górach do 20 mm i te opady w górach przełożą się na przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach o 20 cm" – zaznaczyła Dorota Pacocha.

Temperatura maksymalna w piątek wyniesie od 0 stopni Celsjusza na północnym wschodzie, ok. 5 stopni w centrum, do 7 stopni Celsjusza na południu kraju.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty. Na południowym zachodzie w porywach do 60 km/h. "Wysoko w górach porywy sięgną do 80 km/h. Tam wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne" – ostrzegła synoptyk IMGW. Dodała, że to nie będą warunki sprzyjające turystycznym wędrówkom w góry.

Wiatr powieje z kierunków wschodnich, stopniowo skręcać będzie na kierunki północne. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany