30 listopad 2023

Prognoza pogody na 1 grudnia

zdjęcie: Prognoza pogody na 1 grudnia / pixabay/4602513
Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal dominować będą układy niżowe z frontami atmosferycznymi. Wyże zaznaczą się jedynie na południowym wschodzie i na północy kontynentu. Polska będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad krajami bałtyckimi, w rejonie Alp i nad Rumunią. Na południu kraju będzie oddziaływać front ciepły, a na północy front okluzji. Pozostaniemy w powietrzu arktycznym, ale na południu kraju zacznie napływać cieplejsza masa powietrza polarnego. Ciśnienie będzie się wahać, na zachodzie zacznie powoli rosnąć.
REKLAMA

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 993 hPa i będzie się nieznacznie wahać.

W piątek zachmurzenie w północnej połowie kraju duże z większymi przejaśnieniami, a w południowej duże i całkowite. Początkowo miejscami marznące mgły ograniczające widzialność do 200 m. Miejscami, głównie na południu, opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem i deszczu. Na południowym wschodzie, głównie w Bieszczadach, opady śniegu będą przechodzić w deszcz ze śniegiem i możliwy będzie marznący deszcz powodujący gołoledź. Przyrost pokrywy śnieżnej na południu od 5 cm do 8 cm, na wybrzeżu około 5 cm. Temperatura maksymalna od -4 st. C na północnym wschodzie do 0 st. C na południu i zachodzie; cieplej nad morzem do 4 st. C. Wiatr na ogół słaby, w centrum zmienny, a na południu północno-wschodni. Jedynie na północy wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, z kierunków zachodnich, skręcający na północny. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 70 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.(PAP)

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce