15 listopad 2023

środa z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu

zdjęcie: środa z opadami deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu / pixabay/1107579
W środę do końca dnia zachmurzenie pozostanie duże z większymi przejaśnieniami. Jak powiedziała PAP synoptyk IMGW Agnieszka Prasek, miejscami występować będą opady deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach opady śniegu.
REKLAMA

Agnieszka Prasek z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, informując o sytuacji barycznej, przekazała PAP, że w środę Polska znajduje się w obszarze niżu z frontem atmosferycznym okluzji, którego ośrodek przemieszcza się znad Pomorza w kierunku Białorusi i za tym frontem wpływa do Polski chłodne powietrze polarne morskie.

Zachmurzenie pozostanie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami wystąpią opady deszczu, w rejonach podgórskich deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach opady śniegu.

„Na północy kraju miejscami sumy opadów mogą sięgnąć do 10 mm, na południu do 12 mm, a w rejonach Bielska-Białej, na krańcach południowych, nawet do 35 mm i tam jest wydane ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu” – zaznaczyła synoptyk IMGW.

Dodała, że w Karpatach pokrywa śnieżna zwiększy się o 12 cm.

„Temperatury maksymalne na przeważającym obszarze kraju wyniosą od 8 do 10 stopni Celsjusza. Chłodniej na Kaszubach, północnym wschodzie i w rejonach podgórskich. Tam od 4 do 6 stopni Celsjusza” – wskazała Prasek.

Wiatr jest umiarkowany, dość silny i porywisty, w porywach sięga do 65 km/h nad morzem i na południu kraju, w górach do 100 km/h. I tam, gdzie popada śnieg, na co zwróciła uwagę synoptyk IMGW, wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie.

Wieje z północnego zachodu, zachodu, a na Wybrzeżu i Pomorzu z północy.

W nocy ze środy na czwartek spodziewane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami pojawią się opady deszczu, na północnym wschodzie i południu kraju opady deszczu ze śniegiem, w górach i na Suwalszczyźnie może spaść śnieg.

Synoptyk IMGW przekazała, że nad ranem lokalnie pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200 m.

„Temperatura minimalna wyniesie od minus 3 stopni Celsjusza na krańcach północno-wschodnich, ok. 1 stopnia w centrum, do 5 stopni Celsjusza na południowym zachodzie kraju. Na Kaszubach, w Wielkopolsce, na Mazowszu prognozowane są przygruntowe przymrozki do minus 1 stopnia Celsjusza” – powiedziała synoptyk IMGW.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południowym zachodzie i północnym zachodzie porywisty, z kierunków zachodnich. (PAP)

autorka: Inga Domurat

ing/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany