24 listopad 2023

Bardzo ważne, by polityka rodzinna była kontynuowana

zdjęcie: Bardzo ważne, by polityka rodzinna była kontynuowana / fot. PAP
fot. PAP
Bardzo ważne jest, by polityka rodzinna była kontynuowana - powiedziała w piątek w Warszawie szefowa MRiPS Marlena Maląg, zapowiadając m.in. kolejne edycje programów „Po pierwsze rodzina” oraz „Ojcostwo – Przygoda życia”, a także kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze.
REKLAMA

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu, szefowa MRiPS akcentowała, że za rządów PiS nastąpiły duże zmiany w obszarze polityki społecznej.

Wskazała, że oprócz bezpośredniego wsparcia dla rodzin m.in. świadczenia 500 plus, które wzrośnie od stycznia do 800 zł czy rodzinnego kapitału opiekuńczego, wprowadzono wiele istotnych rozwiązań. Wskazała w tym kontekście np. zmiany w Kodeksie pracy, pozwalające na łącznie pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Minister mówiła, że ostatnie lata to także przyjęcie strategicznych dokumentów m.in. strategii demograficznej, strategii na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz strategia usług społecznych.

Jak dodała, polityka społeczna to także współpraca z organizacjami pozarządowymi, które docierają tam, gdzie nie zawsze instytucjonalne wsparcie jest możliwe.

Maląg przekazała, że w ramach konkursu „Po Pierwsze Rodzina!” na rok 2024 Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczyło 17 mln zł. „Program +Po pierwsze rodzina+ ewoluował. Na początku był to program tylko dla organizacji pozarządowych w zakresie realizacji programów prorodzinnych. Zaznaczyła, że następnie "doszedł kolejny komponent, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem: to zakładanie +Klubików Mam+, które mogą liczyć na dofinansowanie". "Dzisiaj ten program też ogłaszamy na rok 2024" - powiedziała minister rodziny.

„Bardzo ważne jest, by polityka rodzinna była kontynuowana” – podkreślała minister. Zapowiedziała też m.in. kolejną edycję gry miejskiej „Przygoda z Tatą” w ramach programu „Ojcostwo – Przygoda życia”. Program ma na celu wzmacnianie więzi rodzinnych, budowanie pozytywnego wizerunku ojca, promowanie zaangażowanego ojcostwa i aktywnego spędzania czasu ojców z rodzinami.

„Ogłaszamy nabór do gry miejskiej, którą realizowaliśmy w okolicach Dnia Ojca: +Ojcostwo – Przygoda życia+. Także dzisiaj nabór na ten program zostaje ogłoszony” – przekazała.

Maląg mówiła też o kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, która będzie kontynuowana w 2024 rok. Jej celem jest pozyskiwanie nowych rodzin zastępczych i kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej.

Minister zauważyła, że wsparcie dotyczy także osób z niepełnosprawnościami. "Zostały dokonane historyczne zmiany także poprzez programy Funduszu Solidarnościowego, centra opiekuńczo-mieszkalne, opieka wytchnieniowa, programy PFRON” - wskazała. Dodała, że od stycznia wejdzie w życie ustawa o świadczeniu wspierającym. „Rozporządzenie mówiące o skali określającej potrzebę wsparcia została podpisane” - poinformowała. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Olga Łozińska

ktl/ oloz/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany