11 listopad 2022

II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego

zdjęcie: II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego / fot. PAP
II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego; bronić jej mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie waszych przodków; Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy - mówił w piątek w Warszawie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza zakończyły się uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w których wzięli udział prezydent Andrzej Duda, a także przebywający z wizytą w Polsce prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Prezydent Nauseda złożył życzenia Polakom w imieniu całego narodu litewskiego. "104 lata temu wasz kraj powstał jak feniks z popiołów I wojny światowej, zwiastując początek nowej ery narodowych państw demokratycznych" - powiedział Nauseda.

Jak dodał, "II Rzeczpospolita powstała z ogromnego pragnienia wolności narodu polskiego". "Bronić jej mogła jedynie bezgraniczna odwaga i poświęcenie waszych przodków. Polacy zawsze słynęli ze swojej odważnej i niezależnej postawy. Przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja oporu wobec niesprawiedliwości i umiłowanie wolności jest bliska każdemu Polakowi. My, Litwini też ją cenimy. Jest to bogactwo odziedziczone po wspólnej przeszłości Litwy i Polski" - podkreślił Nauseda.

Zaznaczył, że od dawnych czasów oba kraje łączył obowiązek obrony wartości cywilizacji zachodniej. "Przyjaźń między Litwą a Polską zapoczątkowana w Krewie, zahartowana krwią pod Grunwaldem i umocniona w Lublinie dała nadzieję na wolność i sprawiedliwość dla całego regionu. Nasi przodkowie strzegli jej z bronią w rękach, stawiając opór uciskowi imperium rosyjskiego. Ofiary złożone w trzech powstaniach tylko wzmocniły determinacje naszych narodów i doprowadziły do odrodzenia na początku XX wieku, które utorowało szlak do przyszłości nowoczesnych państw" - wskazał prezydent Litwy.

Nawiązując do obecnej sytuacji geopolitycznej w regionie, Nauseda podkreślił, że "agresorowi nie należy ustępować, ale należy go powstrzymać w sposób zdeterminowany".

"Dlatego nie tolerujemy prób przerysowania granic suwerennych państw z użyciem siły. Spieszymy z pomocą zaatakowanej przez Rosję Ukrainie, która walczy również i o naszą wolność. Wspólnie i rzetelnie bronimy prawdy historycznej przed zafałszowaniem i dezinformacją" - mówił prezydent.

Jak zaznaczył, Litwa i Polska są dziś nierozłącznymi partnerami strategicznymi i członkami UE i NATO. "Razem budujemy więzi polityczne, gospodarcze, kulturowe i inwestujemy w bezpieczeństwo naszego regionu. Dziś również wspieramy się nawzajem w walce o lepsze sprawiedliwsze i bezpieczniejsze życie. Razem czujemy się jesteśmy silniejsi" - powiedział Nauseda.

Prezydent Litwy z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski życzył, aby "Pogoń i Orzeł towarzyszyły sobie na wieki, nie tylko nad naszymi głowami, ale i w naszych sercach". "Za naszą i waszą wolność" - dodał.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. (PAP)

autorzy: Karolina Kropiwiec, Mateusz Mikowski, Jakub Borowski

kkr/ mm/ brw/ ann/