29 kwiecień 2023

Jesteśmy dobrym gospodarzem, jesteśmy przygotowani do rządzenia

zdjęcie: Jesteśmy dobrym gospodarzem, jesteśmy przygotowani do rządzenia / fot. PAP
fot. PAP
Polska potrzebuje dobrego gospodarza. Jesteśmy dobrym gospodarzem, jesteśmy przygotowani do rządzenia. Mamy plan dla Polski – mówił w sobotę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz od kilku tygodni odwiedza rolników w różnych regionach Polski. W sobotę przyjechał na Podkarpacie, do wsi Róża w powiecie dębickim, do właściciela 50-hektarowego rodzinnego gospodarstwa wielopokoleniowego. „To jest siła polskiej wsi” – powiedział na początku prezes PSL.

Kosiniak-Kamysz uważa, że w Polsce nie ma bezpieczeństwa żywnościowego. „Z uwagi na zaniedbania rządzących, niekontrolowany napływ do Polski zboża oraz innych produktów rolno- spożywczych, utraciliśmy bezpieczeństwo żywnościowe. To jest narażenie na szwank konsumentów, tych którzy produkują żywność i którzy ją przetwarzają” – mówił szef ludowców.

Przypomniał, że już w lipcu ubiegłego roku PSL złożył ustawę dotyczącą kaucji na zboże ukraińskie i inne produkty rolne oraz na owoce miękkie. „Domagamy się natychmiastowego rozpatrzenia naszej ustawy. Lista produktów obejmuje drób, miód, owoce miękkie, wszystkie te produkty rolno-spożywcze, których nieuczciwa konkurencja niszczy polskie gospodarstwa, niszy polskie rolnictwo i zagraża polskim konsumentom” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Według niego, polski rząd, który zobowiązał się, że „zrobi wszystko, żeby nie przedłużać okresu bezcłowego, nic w tej sprawie nie zrobił”. „Nie wystąpił z żadnym, nawet najmniejszym wnioskiem, do Komisji Europejskiej” – stwierdził szef ludowców.

„Wciąż niezrealizowany jest postulat portu zbożowego, którego budowa mogła się rozpocząć w lipcu ubiegłego roku. (…). Nie widzimy efektów działań zespołu międzyresortowego, który został w tej sprawie powołany. Zespół zebrał się trzy razy, ostatnio w styczniu” – punktował dalej szef PSL.

A dalej pytał rządzących: „Ile zboża zatrzymano od momentu wprowadzenia zakazu wwozu towarów rolno-spożywczych? Ile zostało cofniętego zboża i produktów z granicy? Kto prowadzi dzisiaj kontrole? Kto bada jakość?

Kosiniak-Kamysz uważa, że trzeba natychmiast wprowadzić kaucję na wszystkie produkty rolno-spożywcze. „Bo za chwilę będziemy mieć ogromny kryzys na rynku drobiu, na rynku owoców miękkich. (…) Magazyny przetwórcze są pełne mrożonek z Ukrainy z ubiegłego sezonu, więc firmy przetwórcze nie będą kupować ich od polskich rolników” – ocenił prezes PSL.

Dodał, że PSL ma plan dla polskiej wsi i polskiego rolnictwa. „Po pierwsze trzeba stawiać na kilka źródeł dochodów dla rolników. (…) Domagamy się jasnych i przejrzystych reguł dopłat, szczególnie dla aktywnych rolników, zwiększenia środków w Krajowym Planie Strategicznym na rozwój wsi z 200 mln do przynajmniej 1 mld 200 mln, (…) trzeba zrobić wszystko, żebyśmy mogli konkurować na rynkach światowych” – mówił szef ludowców.

„Mamy plan dla całego rolnictwa i polskiej wsi. Lepsza Polska jest możliwa, lepsze rozwiązania są możliwe, lepsze zarzadzanie jest możliwe” – powiedział na koniec Kosiniak-Kamysz.

autorka: Agnieszka Lipska

al/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany