23 wrzesień 2022

KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u

zdjęcie: KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u / fot. PAP
fot. PAP
Premier Mateusz Morawiecki ocenił w piątek, że Komitet Obrony Robotników był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ "Solidarność”.
REKLAMA

Premier przypomniał w swoich mediach społecznościowych, że "dzisiaj w Belwederze, w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego jego założycieli i działaczy: Antoniego Macierewicza, Mirosława Chojeckiego i Piotra Naimskiego"

"Dzięki ich odwadze i poświęceniu, represjonowani robotnicy z Radomia, Ursusa i Płocka oraz ich rodziny, mogli uzyskać pomoc prawną i finansową" - zaznaczył premier.

"KOR był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u, a także organizacyjną i intelektualną podstawą późniejszego NSZZ +Solidarność+" - dodał Morawiecki.

Komitet Obrony Robotników (KOR) powstał 23 września 1976 r. - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

KOR był reakcją na represje, które w 1976 r. spotkały robotników z Radomia, Ursusa i Płocka. Głównym celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez peerelowskie władze robotnikom i ich rodzinom.

Za datę powstania KOR uznaje się 23 września 1976 roku - dzień publikacji "Apelu do społeczeństwa i władz PRL", pod którym podpisało się 14 opozycjonistów: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński.

Sygnatariusze apelu informowali w nim o powstaniu KOR-u i wzywali do: przyjęcia do pracy wszystkich zwolnionych, ogłoszenia amnestii dla skazanych i więzionych za udział w strajkach, ujawnienia rozmiarów zastosowanych represji i ukarania osób winnych łamania prawa.

Nieco później dołączyli do KOR-u m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik.

Jesienią 1977 roku, po amnestii dla represjonowanych po wydarzeniach z 1976 roku, KOR przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej KOR. Rozwinął działalność wydawniczą w drugim obiegu i miał wpływ na powstanie ośrodków oporu w wielu miastach, m.in. studenckich SKS-ów i robotniczych WZZ. Zaowocowało to wydarzeniami sierpnia 1980 roku. KSS "KOR" rozwiązał się w 1981 roku, a komunikat o jego rozwiązaniu odczytał na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ "Solidarność" nestor Komitetu, prof. Edward Lipiński. W sumie w latach 1976-81 członkami KOR i KSS "KOR" było trzydzieści kilka osób. Wśród obecnych parlamentarzystów jest dwóch członków Komitetu - Antoni Macierewicz (poseł PiS) i senator KO Bogdan Borusewicz(PAP)

ann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-12-15 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany