28 kwiecień 2023

Naszym zadaniem jest dbanie o rozwój Polski lokalnej

zdjęcie: Naszym zadaniem jest dbanie o rozwój Polski lokalnej / fot. PAP
fot. PAP
Naszym zadaniem jest dbanie o rozwój Polski lokalnej i tworzenie jak najlepszych warunków do życia, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy. Rozwój musi oznaczać: wyższą jakość życia, lepszą infrastrukturę i więcej jak najlepiej płatnych miejsc pracy - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

Szef rządu odwiedził w piątek Zespół Szkół im. Batalionów Chłopskich w Zielonej w powiecie żuromińskim (woj. mazowieckie). Podczas konferencji prasowej premier pytany był m.in. o wnioski, jakie nasuwają mu się po wizytach w różnych miejscowościach w woj. mazowieckim i łódzkim oraz o to, czego - według niego - "najbardziej potrzebuje Polska lokalna".

Premier odpowiedział, że "Polska lokalna, powiatowa przede wszystkim chce rozwoju na poziomie takim, jaki był udziałem wielkich miast w czasach PO". Jak wskazał, ten rozwój musi oznaczać: infrastrukturę, jakość życia i miejsca pracy.

"Jeśli miałbym zebrać do wspólnego mianownika to wszystko, co robimy, to głównie zamknęłoby się to w (...) takich hasłach: wyższa jakość życia, lepsza jakość życia, lepsza infrastruktura i więcej jak najlepiej płatnych miejsc pracy. Do tego sprowadzają się nasze inwestycje, wszystkie inwestycje" - podkreślił.

Premier zauważył, że przyglądając się inwestycjom, często pyta o to, kto je wykonuje. "Nie wiem jak tu, w miejscowości Zielona czy w Żurominie, w którym przed chwilą byłem, czy także miejscowi przedsiębiorcy mają pracę, ale spodziewam się, że tak. Spodziewam się, że wykonawcy, podwykonawcy często są z rynku lokalnego, to znaczy, że tu (...) tworzy się te miejsca pracy, że przedsiębiorca nabiera doświadczenia, wychodzi potem coraz śmielej na rynki zewnętrzne, to też zwiększa konkurencyjność na naszym rynku" - wskazywał Morawiecki.

Dodał, że dzięki temu zwiększa się również eksport polskich produktów i usług, a gospodarka "kręci się we właściwym kierunku". "To jest nasze zadanie: dbać o rozwój Polski lokalnej, o każde miejsce pracy tu i tworzyć jak najlepsze warunki do życia dla Polski lokalnej, powiatowej, gminnej. Niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy" - powiedział Morawiecki. "Taka, by z dumą mieszkańcy tych miejscowości, miast wsi i gmin mogli powiedzieć o sobie: ja jestem mieszkańcem dumnego powiatu żuromińskiego, mławskiego, kutnowskiego czy jakiegokolwiek innego, w którym dziś byliśmy i wszystkich innych w całej Polsce" - podkreślił szef rządu.

Trasa premiera - w ramach której w piątek odwiedził już m.in. gminę Strzelce (woj. łódzkie) i Gostynin (woj. mazowieckie) - to część akcji "Polska jest jedna - Inwestycje lokalne", którą zainaugurował w ubiegły weekend prezes PiS Jarosław Kaczyński w Janowie Lubelskim. W jej ramach zostało zaplanowanych prawie 100 spotkań we wszystkich okręgach wyborczych, na których politycy PiS będą podsumowywać, co przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości udało się zrobić dla Polski lokalnej.(PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Rafał Białkowski

sdd/ rbk/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany