14 marzec 2023

Program mieszkaniowy PSL dla Polski lokalnej z systemem wsparcia samorządów

zdjęcie: Program mieszkaniowy PSL dla Polski lokalnej z systemem wsparcia samorządów / fot. PAP
fot. PAP
Program mieszkaniowy PSL "Własny kąt" adresujemy do Polski lokalnej i chcemy stabilnych dochodów dla samorządów odpowiedzialnych za budowę mieszkań komunalnych i socjalnych - powiedział we wtorek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA

We wtorek w Sejmie odbyła się konferencja prasowa polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego, podczas której Władysław Kosiniak-Kamysz przypomniał założenia programu mieszkaniowego PSL "Własny kąt" na zakup mieszkania przez młodych ludzi.

"Program +Własny kąt+ to jest nisko oprocentowany kredyt na 1,5 procent i wkład własny gwarantowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego do 100 tysięcy złotych. Rynek pierwotny i rynek wtórny". "Adresujemy to do Polski lokalnej, do dawnych miast wojewódzkich, do miast powiatowych, ale również do wsi, bo wiele programów, które są prezentowane, w ogóle nie widzi wsi jako miejsca, gdzie też chcemy, żeby powstawały nowe domy, żeby powstawały nowe siedliska, żeby powstawały nowe gospodarstwa" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL wskazał, że drugim elementem programu mieszkaniowego ludowców jest wsparcie finansowe dla samorządów. Chodzi o "stabilne dochody samorządu, który jest odpowiedzialny za budowę mieszkań komunalnych i socjalnych" - wskazał. Kosiniak-Kamysz dodał, że "nowa ustawa o finansowaniu samorządu pozwoli na budowę mieszkań socjalnych, komunalnych".

"Pokazujemy z jednej strony wsparcie dla rodziny, dla młodych osób, z drugiej strony wsparcie dla samorządów, żeby ułatwić dostęp do mieszkań socjalnych czy komunalnych" - stwierdził prezes PSL i zwrócił uwagę, że "według dziennika +Rzeczpospolita+ to program mieszkaniowy +Własny Kąt+ autorstwa PSL-Koalicji Polskiej cieszy się największym poparciem, około 30 proc. respondentów".

Program mieszkaniowy PSL "Własny kąt" to jeden z trzech filarów programu wyborczego tej partii "Uczciwa Polska". PSL zebrało 35 tys. podpisów pod rejestracją komitetu obywatelskiej inicjatywy "Uczciwa Polska", który składa się z trzech projektów ustaw i ma być odpowiedzią na problemy demograficzne kraju, sytuację emerytów oraz na rynku pracy. (PAP)

autor: Jan Olendzki

jko/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce