29 grudzień 2022

Rząd przyjął stanowisko dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni

zdjęcie: Rząd przyjął stanowisko dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni / fot. PAP
fot. PAP
Z inicjatywy MSZ Rada Ministrów przyjęła stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni; jego celem jest m.in. wywarcie wpływu na kształtowanie praktyki międzynarodowej - poinformował w czwartek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
REKLAMA

Rzecznik resortu przekazał w komunikacie, że z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych rząd przyjął „Stanowisko Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące zastosowania prawa międzynarodowego w cyberprzestrzeni”.

"Celem sformułowania stanowiska RP jest dołączenie do grupy państw, które już przedstawiły swoje poglądy w tym zakresie i w konsekwencji wywarcie wpływu na kształtowanie praktyki międzynarodowej oraz przekonania o istnieniu określonych norm prawnych i zakresie ich obowiązywania" - napisał Łukasz Jasina.

Jak podkreślił w komunikacie, przedstawiane stanowisko jest równocześnie naturalną kontynuacją dwuletniego niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa w latach 2018-2019, gdzie - jak zaznaczył - kwestia poszanowania dla prawa międzynarodowego była jednym z polskich priorytetów.

Rzecznik MSZ odnotował również, że 31 października 2019 r. weszła w życie uchwała Rady Ministrów przyjmująca "Strategię Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019–2024". "Strategia jako jeden z celów szczegółowych uznaje zbudowanie silnej pozycji międzynarodowej Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze cyberbezpieczeństwa. Zaproponowane stanowisko prawne wpisuje się w realizację tego celu" - zaznaczył.

W stanowisku podkreślono m.in., że zmiany wynikające z dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych, w tym wdrażania i rozwijania cyfrowej administracji publicznej czy coraz powszechniejszego elektronicznego zarządzania infrastrukturą krytyczną powodują rosnące uzależnienie państw od cyberprzestrzeni. "Z jednej strony niesie to za sobą nowe możliwości, z drugiej zaś wiąże się z wyzwaniami dla bezpieczeństwa oraz suwerenności państwa" - czytamy.

Jak wskazano, cyberprzestrzeń ze względu na swój do pewnego stopnia "aterytorialny" charakter, szybkość z jaką można wykonywać w niej działania oraz relatywna anonimowość, jaką cieszą się jej użytkownicy, stanowi wyzwanie dla prawa międzynarodowego.

"Poprzez niniejsze stanowisko RP pragnie dołączyć do grupy państw, które sformułowały już swoje poglądy w tym zakresie" - czytamy. W stanowisku podkreślono ponadto m.in., że "Polska popiera również dyskusję dotyczącą sposobu zastosowania prawa międzynarodowego do cyberprzestrzeni realizowaną na forum ONZ w obszarze informacji i telekomunikacji w kontekście międzynarodowego bezpieczeństwa od 2013 r. w ramach Grupy Ekspertów Rządowych, a od 2021 r. również w ramach Otwartej Grupy Roboczej".(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany