28 listopad 2023

Sejm powinien ciężko pracować nad poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi

zdjęcie: Sejm powinien ciężko pracować nad poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi / fot. PAP
fot. PAP
Życzyłbym sobie, żeby ta Izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi. Polacy czekają na trzy niezwykle ważne ustawy dot. cen prądu, żywności i wakacji kredytowych - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

Szef rządu zabrał głos na początku wtorkowych obrad Sejmu. Zwrócił uwagę, że wciąż na procedowanie czekają trzy projekty ustaw złożone przez rząd: przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. "To są niezwykle ważne projekty ustaw, na które czekają Polacy" - podkreślił premier Morawiecki.

"Cały czas inflacja jest wysoka i zgodnie z obietnicami, które złożyliśmy, prosimy o przeprocedowanie tej ustawy, która daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych około milionowi obywateli" - mówił premier.

Wskazywał też, że VAT 0 proc. na żywność został zaproponowany w formie ustawy, a nie rozporządzenia ministra finansów, ponieważ rozporządzenie może zostać szybko zmienione, zaś ustawa daje obywatelom większe gwarancje.

Mateusz Morawiecki apelował też o przyjęcie ustawy mrożącej ceny energii. "Zaproponowaliśmy odpowiednie mechanizmy, w większości pozabudżetowe. Wnioskujemy o to, aby nie doszło do skokowego wzrostu cen energii elektrycznej od 1 stycznia" - dodał.

"Życzyłbym sobie, żeby ta Izba bardzo ciężko pracowała nad bardzo poważnymi tematami, a nie nad tematami zastępczymi, czy powoływaniem jakiś komisji śledczych" - powiedział premier.

Zarzucił też, że PiS - największy klub w Sejmie - jest niedoreprezentowany w sejmowych komisjach. "To też uwłacza regułom demokracji" - ocenił. (PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ godl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany