25 listopad 2023

W przyszłym rządzie będziemy odpowiadali za obszary ważne w polityce państwa

zdjęcie: W przyszłym rządzie będziemy odpowiadali za obszary ważne w polityce państwa / fot. PAP
fot. PAP
W przyszłym rządzie będziemy odpowiadali za obszary ważne w polityce państwa - mówią PAP politycy Nowej Lewicy Krzysztof Gawkowski i Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, którzy pojawiają się na giełdzie nazwisk nowych ministrów w możliwym rządzie Donalda Tuska.
REKLAMA

Rozmowy ws. budowy rządu Donalda Tuska - jak informują media - mają się ku końcowi. Nowej Lewicy, która parafowała umowę koalicyjną z Platformą Obywatelską, Polską 2050 i PSL-em, ma przypaść stanowisko marszałka Sejmu w drugiej połowie kadencji - dla współprzewodniczącego partii Włodzimierza Czarzastego, stanowisko ministra cyfryzacji i wicepremiera - dla szefa klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego, a także resort rodziny, pracy i polityki społecznej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Krzysztof Gawkowski w rozmowie z PAP przyznał, że jest zadowolony z rozmów o koalicyjnych. W kontekście rozmów mówił o "dobrym klimacie rozmów" i "dobrych rozstrzygnięciach". "Lewica będzie miała trzy obszary, w których będziemy sprawowali odpowiedzialność konstytucyjną i tekę wicepremiera" - dodał.

"To jest kierunek, który pokazuje, że każdy partner w tej koalicji nowej się liczy, że każdy bierze odpowiedzialność za to, co było dla niego ważne programowo" - wskazywał Gawkowski.

"Mam takie poczucie, że i (szef PO) Donald Tusk, i (szef PSL) Władysław Kosiniak-Kamysz, i (lider Polski 2050) Szymon Hołownia odpowiedzialnie z przedstawicielami negocjowali i dobrą pulę wynegocjowali" - przyznał.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która na giełdzie nazwisk w nowym rządzie pojawia się jako nowa szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, jest zadowolona z wyników dotychczasowych rozmów Lewicy ws. podziału kompetencji w przyszłym rządzie. "To wszystko są bardzo poważne i ważne obszary w polityce państwa, bliskie Lewicy i rozwojowe. Cyfryzacja zahacza o każdą politykę publiczną, dotyczy całości funkcjonowania państwa" - powiedziała PAP.

"Praca, polityka społeczna i rodzina to obszar bliski tożsamościowo Lewicy, lewicowa wrażliwość jest tu potrzebna" - podkreślała. "Nauka i szkolnictwo wyższe to z kolei obszar skierowany na przyszłość, związany z innowacjami, rozwojem, co dla postępowej lewicy jest ważne" - dodała.

Dziemianowicz-Bąk przyznała także, że nie ma sensu na wstępie robić hierarchii resortów, o których mówi się w kontekście Lewicy. "Po owocach będzie można ważyć znaczenie tych resortów" - podkreśla. "Na pewno, jeśli rzeczywiście trafią w ręce Lewicy, to nieprzypadkowo" - oceniła.

Wiceszef Nowej Lewicy Dariusz Wieczorek studzi nastroje dotyczące przydziału obszarów dla swojej formacji. "Rozmowy cały czas trwają, a ostateczną decyzję podejmie kandydat na premiera Donald Tusk" - powiedział. Jak dodał, nie ma na ten moment co komentować pozytywnie lub negatywnie wyników rozmów dotyczących podziału stanowisk w ewentualnym nowym rządzie.

W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, PiS zdobyło 194 mandaty, co nie daje większości co najmniej 231 posłów. KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, a Konfederacja - 18.

10 listopada doszło do parafowania umowy koalicyjnej przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia. Kandydatem koalicji na premiera jest Donald Tusk.

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie - zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ sdd/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany