kategoria: Polityka
9 czerwiec 2024

Wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, bez większych incydentów

zdjęcie: Wybory przebiegły w spokojnej atmosferze, bez większych incydentów / fot. PAP
fot. PAP
Wybory przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów - tak Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała niedzielne głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
REKLAMA

Na wieczornej konferencji szef PKW Sylwester Marciniak ocenił, że wybory do Parlamentu Europejskiego w naszym kraju przebiegły w bardzo spokojnej atmosferze, bez większych incydentów.

Marciniak zaapelował też do członków obwodowych, rejonowych i okręgowych komisji wyborczych o dalszy wysiłek i zaangażowanie w ustaleniu wyników wyborów, a także do policji o zabezpieczenie dalszych procesów wyborczych.

Jak dodał, w żadnej komisji nie przedłużono głosowania, cisza wyborcza skończyła się zgodnie z planem, dlatego o godz. 21 mogliśmy poznać sondażowe wyniki wyborów.

Wiceszef Komisji Wojciech Sych wskazywał, że wybory przebiegły spokojnie. Jak przekazał, od poprzedniego meldunku odnotowano 14 wykroczeń i żadnego przestępstwa. Łącznie - jak wynika z danych Komendy Głównej Policji na godz. 18 - w związku z eurowyborami zarejestrowano 45 przestępstw i wykroczeń. "To zdecydowanie niska liczba" - ocenił. I dodał, że żadne z tych wydarzeń nie mogło mieć wpływu na wybory.

Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że protokoły komisji - obwodowych, rejonowych i okręgowych - od godz. 23 będą publikowane na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Na ich postawie PKW ustali, które komitety przekroczyły próg wyborczy, ile mandatów przypadnie poszczególnym komitetom, a następnie kto uzyskał mandat. Wtedy też będzie znana ostateczna frekwencja. Protokół PKW zostanie opublikowany na stronie Komisji i przedstawiony na konferencji prasowej.

Kolejna konferencja Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w poniedziałek o godz. 10.

W niedzielnych wyborach do PE wybieraliśmy 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.(PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ lui/ mja/ ann/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany