kategoria: Praca
1 maj 2024

Marsz Lewicy i OPZZ z okazji Święta Pracy

zdjęcie: Marsz Lewicy i OPZZ z okazji Święta Pracy / fot. PAP
fot. PAP
Sprzed Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie wyruszył w środę około południa marsz zorganizowany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Lewicę z okazji Święta Pracy. Pod hasłem "Chcemy Europy Socjalnej!" uczestnicy marszu zmierzają w stronę siedziby OPZZ.
REKLAMA

Z okazji obchodzonego 1 maja Święta Pracy, w Parku Świętokrzyskim przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, zebrali się uczestnicy marszu OPZZ i Lewicy. Zgromadzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu państwowego przez orkiestrę Huty Łabędy z Gliwic.

W związku z obchodzoną w środę 20 rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, tegoroczne obchody organizacji związkowej odbywają się pod hasłem "Chcemy Europy Socjalnej!".

"Jestem tutaj jako posłanka, jako człowiek Lewicy, jako wasza przyjaciółka i po raz pierwszy, jako ministra pracy, wasza przedstawicielka w rządzie" - powiedziała, podczas wystąpienia inaugurującego wydarzenie, ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. "Godna praca to godne życie, godna praca to godna płaca" - podkreśliła. Dodała, że obecny rząd podniósł wynagrodzenia w sferze budżetowej o 20 proc. i przygotował dodatki do wynagrodzeń dla pracowników socjalnych i sektora opieki.

Zapowiedziała wprowadzenie zasady, zgodnie z którą płaca zasadnicza nie może być niższa niż płaca minimalna. "Dodatki, bonus, premie są świetne, pod warunkiem, że są dodatkami. Płaca minimalna to nie żadna łaska, tego prawa trzeba w końcu przestrzegać" - stwierdziła. Ministra zadeklarowała również taką zmianę przepisów, które umożliwią wliczanie do stażu zatrudnienia czas pracy w oparciu o umowy zlecenia, czy jednoosobową działalność gospodarczą. Wspomniała również o tzw. babciowym. Świadczenie 1500 zł miesięcznie dla rodzica powracającego do pracy ma zostać wypłacane jeszcze w tym roku - poinformowała. Mówiła również o postulacie Lewicy dot. wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy za tę samą płacę. "Będziemy o niego walczyć" - podkreśliła.

Do zebranych przemówili również współprzewodniczący Lewicy Robert Biedroń oraz unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i wyrównywania szans Nicolas Schmit. "Nie ma silnej demokracji bez silnego wymiaru socjalnego. Nie może być tak, że prawa pracowników w różnych krajach różnią się" - podkreślił komisarz.

Trasa marszu przebiega przez ulicę Świętokrzyską, by zakończyć swój bieg pod siedzibę OPZZ przy ulicy Kopernika. Tam zaplanowane są kolejne wystąpienia związkowców OPZZ i polityków Lewicy. Uczestnicy skandują m.in. "Uderz, uderz kapitalizm, naszą drogą jest socjalizm", "Europa socjalna, nie liberalna". Niosą transparenty m.in. z napisem "Mieszkań, pracy, godnej płacy". (PAP)

Autorzy: Anita Karwowska, Iwo Prusiński

akar/ iwo/ aop/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany