31 maj 2019

Mazowsze, Wielkopolska i Dolny Śląsk – tam pracuje najwięcej Ukraińców

zdjęcie: Mazowsze, Wielkopolska i Dolny Śląsk – tam pracuje najwięcej Ukraińców / pixabay/4172567
W województwie mazowieckim pracuje aż jedna piąta wszystkich Ukraińców w Polsce – wynika z danych ZUS za I kwartał 2019 roku . Na drugim miejscu jest Wielkopolska, w której zarejestrowanych jest 11% spośród sąsiadów ze Wschodu, a podium domyka Dolny Śląsk, z wynikiem 10%. Jak wskazują eksperci Personnel Service, cudzoziemcy, którzy pracują w tych regionach uzupełniają wakaty w usługach, handlu, budownictwie, rolnictwie i przemyśle.
- Ukraińcy najczęściej wybierają miasta, w których pracuje już duża liczba ich rodaków. Tworzą się w ten sposób sieci rodzinno-przyjacielskie, dzięki którym przyjeżdżający do nas nowicjusze nie czują się wyobcowani, a proces asymilacji przebiega dużo łagodniej. Warszawa, jako stolica, jest najbardziej popularna z oczywistych względów: wysokiego popytu na pracowników i zarobków, ale to nie jedyne jej zalety. Stąd jest blisko na Ukrainę. Z tego samego powodu wśród mniejszych miast wybija się Lublin. W całym województwie lubelskim jest już niemal 12 tys. Ukraińców - mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service, ekspert rynku pracy.


Ukraińcy lubią Warszawę i Poznań 

Z danych ZUS za IQ 2019 wynika, że w regionie Mazowsza zarejestrowanych w ZUS jest prawie 162 tys. cudzoziemców, w tym 97,7 tys. Ukraińców. To najwięcej w skali kraju. Podobnie wygląda sytuacja z Białorusinami i Wietnamczykami – największe grupy z tych państw pracują w województwie mazowieckim. Białorusinów jest aż 13,5 tys., a Wietnamczyków 6,2 tys. Obcokrajowcy zajmują tu przede wszystkim wakaty w branżach takich jak rolnictwo i ogrodnictwo, ale również handel i przemysł.

Drugie miejsce pod względem liczby wszystkich cudzoziemców zajmuje Wielkopolska, w której w ZUS zarejestrowanych jest 59,7 tys. obcokrajowców. To województwo z najniższym bezrobociem – w kwietniu wyniosło ono zaledwie 3% (GUS). Wielkopolska jest też druga pod względem liczebności Ukraińców – w ZUS zarejestrowanych jest ich 50,2 tys. Jak wskazuje raport przeprowadzony przez konsulat honorowy Ukrainy w Poznaniu, naszym sąsiadom ze Wschodu żyje się w tym mieście dobrze, a wielu z nich wysyła tu swoje dzieci do szkół. Drugą grupą pracowników zza granicy w województwie wielkopolskim są Białorusini, którzy stanowią ponad 2 tys. mieszkańców.


A we Wrocławiu język ukraiński słychać na każdym rogu

Trzecim pod względem liczebności obcokrajowców w Polsce jest Dolny Śląsk, w którym zarejestrowanych w ZUS jest aż 56,2 tys. osób zza granicy, w tym 45,7 tys. Ukraińców. To najliczniejsza mniejszość narodowa we Wrocławiu, która uzupełnia wakaty w usługach, a także w budowlance i przemyśle. Drugą grupą cudzoziemców są tutaj Białorusini. Jak wskazują najnowsze dane ZUS, w województwie dolnośląskim jest ich 1,7 tys. Pracuje tu także wielu Gruzinów i Rosjan, więcej niż w innych regionach kraju.

Personnel Service to firma specjalizująca się w rekrutacji i zatrudnianiu pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce. Współpracuje z przedsiębiorstwami z wielu sektorów, w tym głównie automotive, RTV/AGD i przemysłu ciężkiego. Za pośrednictwem Personnel Service zatrudnienie w Polsce znalazło już 50 tys. obywateli Ukrainy. Tym samym Personnel Service znajduje się w pierwszej trójce przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w rekrutacji obywateli zza wschodniej granicy Polski.

1.  https://psz.zus.pl/kategorie/ubezpieczeni/ubezpieczenia-emerytalne-i-rentowe 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce