kategoria: Praca
6 luty 2020

Pracownicy chcą od pracodawców ubezpieczeń

zdjęcie: Pracownicy chcą od pracodawców ubezpieczeń / fot. pixabay/1991216
Najczęściej oferowanym przez pracodawcę programem ubezpieczeniowym jest grupowe ubezpieczenie na życie. Im większa firma tym częściej jest ono oferowane. Pracodawcy rozszerzają ochronę ubezpieczeniową o inne ryzyka, a pracownicy są takimi produktami ubezpieczeniowymi zainteresowani - wynika z badania Unum Insight.
Poza grupowym ubezpieczeniem na życie, które jest wiodącą ofertą ubezpieczeniową u pracodawców, w firmach oferowane są również ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (19%), ubezpieczenie zdrowotne (18%) i ubezpieczenie emerytalne (18%).

W firmach, które oferują grupowe ubezpieczenie na życie, najczęściej opłaca je w całości pracownik (46%) lub płatność jest współdzielona z pracodawcą (31%). Firmy największe (powyżej 250 pracowników) częściej oferują to świadczenie nieodpłatnie lub współfinansują składkę (53%).

Dość duże zainteresowanie wśród pracowników wzbudzają również inne dodatkowe ubezpieczenia – około 60% respondentów byłoby chętnych z nich skorzystać. Największą popularnością cieszą się ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW – 65%), na wypadek długotrwałej niezdolności do pracy (64%) oraz na wypadek choroby nowotworowej, czy innego poważnego zachorowania (60%).

To, na co pracownicy zwracają szczególną uwagę podczas przystąpienia do ubezpieczenia to wysokość składki (55% wskazań), suma ubezpieczenia (48% wskazań) i zakres ochrony (46% wskazań). Pracownicy zwracają również uwagę na czytelność warunków ubezpieczenia i szybkość wypłaty świadczeń (po 31% wskazań).


„Z naszych badań wynika, że 51% pracowników najchętniej poznałoby ofertę świadczeń pracowniczych pozyskując informację drogą elektroniczną, za pośrednictwem internetu lub intranetu, aplikacji, materiałów przesyłanych pocztą elektroniczną. Widzimy, że nowe rozwiązania technologiczne są niezwykle pomocne, przyspieszają i upraszczają proces przystąpienia do ubezpieczenia. To dobra wiadomość dla tych ubezpieczycieli, którzy idą z duchem czasu, i dla których troska o ekologię jest ważnym aspektem działalności” – komentuje Joanna Grudnik, Dyrektor Działu Operacji w Ubezpieczeniach Grupowych w Unum Życie.

Wśród świadczeń dodatkowych, poza ubezpieczeniem, najatrakcyjniejsze w oczach pracowników są: abonament medyczny (43%), dodatkowy płatny urlop (32%) oraz możliwości rozwoju zawodowego (26%). Co ciekawe, badani wskazali również bezpłatne zdrowe posiłki w pracy (21%) oraz elastyczne godziny pracy (20%).

„W obecnych czasach panującej gig economy, a także tempa zmian ekonomicznych, misja odpowiedzialnych pracodawców wykracza daleko poza generowanie zysków
i zapewnianie jedynie miejsc pracy. Dziś ich rolą jest między innymi oferowanie pracownikom poczucia bezpieczeństwa finansowego poprzez stabilność zatrudnienia i wspieranie ich w tworzeniu indywidualnych planów finansowych na przyszłość. Ubezpieczenia na życie czy polisy zapewniające wypłatę świadczeń w razie nieszczęśliwych wypadków lub długotrwałej niezdolności do pracy to doskonała odpowiedź na obecne potrzeby pracownicze.” – dodaje Michał Płaczkiewicz, Dyrektor Działu Personalnego.

O badaniu: 
Badanie przeprowadzone w grudniu 2019 r. przez IPSOS na zlecenie Unum Życie, zrealizowane w ramach w ramach badania Omnibus, techniką TAPI na Polakach powyżej 18. roku życia, zatrudnionych na umowę o pracę, umowę cywilnoprawną lub samozatrudnionych (N=606). 
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany