17 lipiec 2019

Szwajcaria najlepszym miejscem na świecie, gdzie warto żyć i pracować. Polska na 13 miejscu.

Szwajcaria, Singapur i Kanada to kraje, w których żyje się, zakład rodziny i pracuje najlepiej – wynika z dorocznego rankingu HSBC Expat Annual League Table przygotowanego na zlecenie banku HSBC. 82 proc. badanych, którzy przeprowadzili się do Szwajcarii odnotowało poprawę jakości życia. Polska awansowała o 10 pozycji od ubiegłego roku, zajmując obecnie 13 miejsce wśród destynacji ekspatów, czyli specjalistów, którzy opuścili ojczyznę, by podjąć pracę za granicą.
Koronawirus
38721
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Szwajcaria jest najlepszym miejscem do życia i pracy na świecie, wynika z 12. dorocznego badania HSBC Expat Annual League Table. Wysoka jakość życia i konkurencyjne wynagrodzenie oraz atrakcyjne otoczenie umożliwiły Szwajcarii awans z 8. miejsca w ubiegłym roku. Singapur, który przez cztery lata z rzędu zajmował pierwsze miejsce, uplasował się na drugiej pozycji.
 
Rynek Miejsce
Szwajcaria 1
Singapur 2
Kanada 3
Hiszpania 4
Nowa Zelandia 5
Australia 6
Turcja 7
Niemcy 8
Zjednoczone Emiraty Arabskie 9
Wietnam 10

82 proc. badanych deklaruje, że od czasu przeprowadzki do Szwajcarii poprawiła się ich jakość życia. 72 proc. uważa, że ​​otoczenie jest czystsze i atrakcyjniejsze niż w ich ojczyźnie, a 42 proc.  czuje się fizycznie zdrowiej.
Czynniki finansowe również przyczyniły się do sukcesu tego rynku w badaniu HSBC. Siedem na dziesięciu (71 proc.) osób, które przeprowadziły się do Szwajcarii, dysponuje obecnie wyższymi dochodami, a ich średnia pensja wynosi 111 587 dolarów, znacznie powyżej średniej globalnej 75 966 ​​dolarów. Ponieważ główne szwajcarskie miasto Zurych jest jednym z najważniejszych światowych centrów finansowych, co piąty (19 proc.) zagraniczny młody profesjonalista pracuje w branży usług finansowych.

Badani ekspaci wskazują również na stabilne otoczenie polityczne i gospodarcze Szwajcarii, jako kluczowy czynnik decydujący o jej wyborze jako miejsca do mieszkania i pracy. Zdecydowana większość osób, które przeprowadziły się do Szwajcarii, jest zadowolona z stabilności gospodarczej (80 proc.) i politycznej (86 proc.).

John Goddard, Head of HSBC Expat, komentując wyniki badania podkreślił: 

„Szwajcaria jest godnym zwycięzcą,  po raz pierwszy wygrywając w tegorocznym badaniu najlepszych miejsc do życia i pracy. Jako wiodący międzynarodowy bank na świecie wiemy, że istnieje wiele różnych czynników, które są ważne, gdy ludzie podejmują decyzję o przeprowadzce. Nasze badania wykazały, że Szwajcaria jest fantastycznym wyborem zarówno dla profesjonalistów zorientowanych na karierę, którzy chcą zwiększyć swoje zarobki, jak i dla osób poszukujących lepszej jakości życia. Ma jedne z najpiękniejszych i najbardziej bezpiecznych miejsc na świecie, a także wiele możliwości rozwoju zawodowego ”.

Singapur, który zajął drugie miejsce w zestawieniu HSBC Expat jest najlepszym miejscem na świecie, dla osób przeprowadzających się z dziećmi. Dzięki dwujęzycznemu systemowi edukacji, w którym wszystkie dzieci uczą się w języku angielskim, podczas gdy ich języki ojczyste są nauczane osobno, 62 proc. osób, które się tam przeprowadziły, twierdzi, że system szkolnictwa w Singapurze jest lepszy niż w ich ojczyźnie, a 69 proc. chwali możliwość uczenia się nowych języków w szkołach przez dzieci.

Trzecia na podium Kanada jest uważana za drugie po Turcji, najbardziej przyjazne miejsce na świecie dla zagranicznych gości. 80 proc. respondentów w Kanadzie twierdzi, że jakość życia jest tam lepsza niż w ojczyźnie, w porównaniu do średniej na świecie wynoszącej 65 proc. Przyjazna ekspatom atmosfera skłania do długoterminowego związania swojej przyszłości z obecnym miejscem pobytu. 75 proc. zagranicznych specjalistów utrzymuje większość swojego majątku w Kanadzie, co jest najwyższym odsetkiem wśród rynków uwzględnionych w badaniu.

Komentując pierwszą dziesiątkę w tegorocznym rankingu, John Goddard, Head of HSBC Expat podkreślił: 

„W tym roku mamy zróżnicowane top 10, a miejsca, które się w nim znalazły, osiągnęły dobre wyniki z różnych powodów. Nasze badania pokazują, że ekspaci szukają miejsc, do których mogą się przeprowadzić, odpowiadających ich priorytetom oraz celom. Z taką różnorodnością na pewno, każdy rozważający przeprowadzkę za granicę, znajdzie miejsce dla siebie. ”

Polska, która  w badaniu zajęła 13. miejsce (rok temu była to 23 pozycja), była wskazywana przez ekspatów jako dobre miejsce do życia ze względu na możliwość realizacji aspiracji w zakresie rozwoju kariery, doskonalenia umiejętności prywatnych i zawodowych, a także osiągnięcia work/life balance.  
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
38721
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce