5 marzec 2024

Trzy czwarte firm ma problem ze znalezieniem pracowników do wykonywania prostych czynności

zdjęcie: Trzy czwarte firm ma problem ze znalezieniem pracowników do wykonywania prostych czynności / pixabay/186995
74 proc. firm w Polsce odczuwa brak pracowników na szeregowych stanowiskach, poszukiwane są m.in. osoby do produkcji, magazynierzy, pakowacze i sprzedawcy - wynika z raportu agencji Tikrow. Wakaty mogą zapełnić "giggersi", czyli pracownicy dorywczy - zauważono.
REKLAMA

Blisko trzy czwarte przedsiębiorstw (74 proc.) ma problemy ze znalezieniem pracowników na stanowiska wymagające wykonywania prostych czynności. Mowa m.in. o pracownikach fizycznych, kasjerach, pakowaczach czy magazynierach. Tylko 41 proc. firm udaje się zrektrutować takie osoby w czasie poniżej jednego miesiąca – wynika z raportu agencji pracy natychmiastowej Tikrow.

W publikacji wskazano, że 47 proc. przedsiębiorstw obawia się, że opóźni to realizację zamówień, zaś 40 proc. ma z tego powodu większe trudności w pozyskaniu nowych klientów. Jednocześnie autorzy raportu zwrócili uwagę na optymistyczne dla pracodawców wnioski: Polacy coraz chętniej podejmują się zajęć dodatkowych, co pozwala częściowo zaspokoić braki kadrowe.

"Rynek pracy w Polsce staje się coraz bardziej elastyczny, co związane jest ze zmianami pokoleniowymi. Widać to choćby w przypadku pracowników niespecjalistycznych. Tu model rekrutacji ewoluuje w kierunku dynamicznego zarządzania kadrami, a proste zajęcia są powierzane tzw. giggersom - osobom, które decydują się na swobodę zatrudnienia i prace dorywcze. Szacuje się, że w Polsce jest to ok. 15 proc. pracowników, a z każdym rokiem ten odsetek się zwiększa" – wskazał Krzysztof Trębski z agencji Tikrow, cytowany w informacji.

Dodał, że taką formę zarobkowania wybierają przede wszystkim osoby młode, wchodzące na rynek pracy, dla których największą wartością jest wolność zarobkowania i możliwość realizacji celów prywatnych.

Jak podano w raporcie, największe problemy z rekrutacją dotyczą pracowników produkcyjnych, magazynierów, pakowaczy czy pracowników sklepów. W największym stopniu borykają się z tym przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 500 osób (80 proc. wskazań). Najbardziej dotknięte niedoborami kadrowymi branże to handel (84 proc.), sektor logistyczny (76 proc.) oraz produkcyjny (73 proc.).

Z przytoczonych w raporcie danych wynika, że braki pracowników są spowodowane przede wszystkim nagłymi odejściami zatrudnionych (56 proc.), niespodziewanymi absencjami (54 proc.) oraz zachorowaniami (46 proc.). Jak zauważono w raporcie, firmy ratują się, korzystając z bardziej elastycznych form zatrudnienia.

"Wiele branż nie może sobie pozwolić na przedłużającą się rekrutację. Coraz częściej sięgają więc po rozwiązania wygodne zarówno dla nich, jak i dla osób realizujących zlecenia. Korzystają choćby z mobilnej aplikacji, zatrudniając pracowników z dnia na dzień. Rozwiązanie to sprawdza się w produkcji, logistyce czy handlu" – zaznaczył Trębski.

W raporcie przedstawiono również spojrzenie na pracę dorywczą z perspektywy pracowników. Dla 59 proc. badanych zarobki uzyskiwane z wykonywania prostych zleceń stanowią dodatkowe źródło dochodu. W tej grupie dominują studenci - 83 proc. Z kolei w grupie, dla której zarobek z wykonywania prac dorywczych jest głównym źródłem dochodu (41 proc.), najwięcej jest osób bez stałego zatrudnienia i nieuczących się (74 proc.).

Większość uczestników badania wskazała, że na wykonywanie prac dorywczych przeznacza tygodniowo do 20 godzin (67 proc.). Grupa przeznaczająca na taką pracę od 20 do 40 godzin w tygodniu stanowi jedną czwartą (25 proc.) ankietowanych. Tylko 8 proc. respondentów poświęca na tę pracę powyżej 40 godzin tygodniowo.

Dla zatrudnianych dorywczo istotna jest możliwość dopasowania grafiku do prywatnych zajęć (86 proc.), natychmiastowa wypłata po wykonanym zleceniu jest ważna dla 76 proc. Taki sam odsetek wskazał na szybkie znalezienie pracy i możliwość wyboru zlecenia. (PAP)

gkc/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany