10 maj 2023

Idź za Barankiem

zdjęcie: Idź za Barankiem / fot. https://www.lednica2000.pl/lednica-2023/ Dorota Mayer-Gawron / DAYENU
fot. https://www.lednica2000.pl/lednica-2023/ Dorota Mayer-Gawron / DAYENU
XXVII SPOTKANIE MŁODYCH LEDNICA2000 | 3 czerwca | Pola Lednickie
REKLAMA

Słyszałeś/aś o Lednicy?

Lednica 2000 to coroczne ogólnopolskie spotkanie młodych katolików z Polski i zagranicy, nazywane potocznie "Lednicą". Pierwszy raz zorganizowane zostało przez dominikanina Jan W. Gorę OP, który był również jego pomysłodawcą. Obecnie duszpasterzem spotkań oraz wspólnoty jest dominikanin Tomasz Nowak OP. Jest to największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Spotkania młodych odbywają się na Polach Lednickich, które od 1 stycznia 2013 roku mają status odrębnej miejscowości[2]. Położone są one nad jeziorem Lednica, niedaleko trasy z Poznania do Gniezna. Miejsce to zostało wybrane ze względu na przekazy historyczne, według których na wyspie Ostrów Lednicki miał miejsce chrzest Polski. Spotkania organizowane są regularnie od 1997 roku, początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku – w pierwszą sobotę czerwca. Każde z nich ma swoje hasło, które wyznacza punkty programu.

Polami Lednickimi dysponują dwie znaczące budowle: Brama Ryba, znana również jako Brama Trzeciego Tysiąclecia, oraz Dom Świętego Jana Pawła II, w którym mieści się Muzeum św. Jana Pawła II. Lednica przyciąga co roku tysiące młodych ludzi. W przeszłości przyznawano również stypendia lednickie dla młodych ludzi, którzy osiągali szczególne sukcesy lub potrzebowali wsparcia w rozwoju swoich talentów.

Wspólnota LEDNICA 2000 ma swoją siedzibę w Poznaniu, przy klasztorze oo. Dominikanów.

Przebieg wydarzenia

Młodzi ludzie zaczynają się zbierać na Polach Lednickich już od samego rana. Przed rozpoczęciem uroczystości odbywają się próby tańca i śpiewów, a przez cały dzień istnieje możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi. Po południu, w procesji wprowadzane są relikwie, m.in. św. Wojciecha, św. pierwszych męczenników, błogosławionych, św. Stanisława, św. siostry Faustyny, św. Jana Pawła II, ikona Chrystusa Przemienionego, a następnie odbywają się nabożeństwa, zależnie od tematu spotkania. Wieczorem celebrowana jest Msza św., której przewodniczą biskupi i księża pod przewodnictwem Prymasa Polski lub metropolity poznańskiego, a przesłanie papieża jest przekazywane przez transmisję lub odczytane w specjalnym przesłaniu. Każdy uczestnik otrzymuje śpiewnik, świeczkę oraz symbole nawiązujące do tematu spotkania.

Podczas Spotkań Lednickich prowadzone są wielogłosowe śpiewy lednickie, które są nieodłącznym elementem uroczystości. Schola Lednicka i Siewcy Lednicy odpowiadają za prowadzenie tych śpiewów. Ponadto odbywają się również tańce wszystkich uczestników, którzy są kierowani przez lednickich wodzirejów. Koncelebra Mszy św. pod przewodnictwem Prymasa Polski stanowi ważne wydarzenie, a wieczorem odprawiane jest nabożeństwo połączone z aktem wyboru Chrystusa jako Pana i Zbawiciela oraz adoracją Najświętszego Sakramentu.

Co zabrać ze sobą?

Nabożeństwa na Polach Lednickich trwają wiele godzin i odbywają się pod gołym niebem. Zabierz coś do siedzenia, wygodne buty, ciepłą odzież, płaszcz przeciwdeszczowy oraz krem z filtrem UV. Pamiętaj również o nakryciu głowy, wodzie i jedzeniu, a także o podstawowych lekarstwach (szczególnie o tych, które zażywasz regularnie!).

Co znajdzie się na Polach w tym roku?

Pole rozmów
Miejsce, dla kogoś, kto czeka na rozmowę lub żeby po prostu go wysłuchać.

Strefa Dziecka
Miejsce stworzone z myślą o najmłodszych, w którym dzieci, z pomocą opiekunów, przez zabawę będą mogły rozważać tematykę Spotkania.

Pole Talentów
Miejsce, gdzie wszyscy wzajemnie mogą odkrywać swoje talenty, a także przestrzeń do dzielenia się nimi z innymi.

Pole Spowiedzi
Miejsce, które corocznie gromadzi wspaniałych ludzi – księży, którzy są narzędziami Pana Jezusa i tych, którzy pozwalają Mu na przemianę serc!

Rejestracja odbywa się na stronie wydarzenia: https://www.lednica2000.pl/lednica-2023/.

PROGRAM SPOTKANIA

 • godz. 8.00 Otwarcie Pól Lednickich
 • godz. 12.00 Anioł Pański
 • I część Zwołanie
 • godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia
 • godz. 15.50 Konferencja
 • godz. 16.30 Procesja Orłów
 • godz. 17.00 Uroczyste rozpoczęcie XXVII Spotkania Młodych LEDNICA2000
 • II część Posilenie
 • godz. 18.00 Świadectwo
 • godz. 20.00 Msza Święta
 • III część To czyńcie
 • godz. 22.30 Konferencja Idź za Barankiem
 • godz. 23.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu
 • godz. 23.40 Akt wyboru Chrystusa
 • godz. 00.00 Przejście przez Bramę Rybę
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2023-11-30 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany