kategoria: Religia
22 wrzesień 2022

Od października ruszy ukraińska wersja programu "Rodzina Rodzinie”, obejmie pomocą 500 rodzin

zdjęcie: Od października ruszy ukraińska wersja programu
fot. PAP
Od października b.r. 500 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej będzie otrzymywać pomoc w ramach programu Rodzina Rodzinie. Pierwsza ukraińska edycja programu, realizowana we współpracy z Caritas SPES, potrwa 12 miesięcy, a jej budżet wyniesie 7,6 mln zł. - poinformowała Caritas Diecezji Sandomierskiej.
REKLAMA

"Rodzina Rodzinie" jest to największy program zagranicznej pomocy humanitarnej Caritas Polska. Polega on na wspieraniu finansowym rodzin dotkniętych skutkami wojen i kryzysów humanitarnych wynikających z innych przyczyn. Środki otrzymywane dzięki udziałowi w programie pozwalają beneficjentom np. na zakup żywności, leków, opału i zaspokojenie innych, podstawowych potrzeb.

Realizowany jest w formie bezpośredniej pomocy udzielanej na miejscu rodzinom poprzez jednorazowe lub comiesięczne wsparcie finansowe oraz poprzez fundusz wychodzenia z ubóstwa. Fundusz programu zasilany jest przez darczyńców - polskie rodziny skupione we wspólnotach parafialnych i innych organizacjach kościelnych. Dotychczas był on realizowany w Syrii i kilku innych krajach Bliskiego Wschodu.

"Pierwsza ukraińska edycja programu, realizowana we współpracy z Caritas SPES, potrwa 12 miesięcy, a jej budżet wyniesie 7,6 mln zł." - poinformowała Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Jak zaznaczono, "dla Caritas i całego Kościoła w Polsce będzie to kolejny, niezbędny etap pomocy udzielanej Ukraińcom w ich ojczyźnie i ukraińskim uchodźcom w Polsce". Program ma "wesprzeć mieszkańców Ukrainy w procesie odbudowy ich życia z wojennych zniszczeń".

Aby włączyć się w program "Rodzina Rodzinie" w Ukrainie należy zarejestrować parafię lub organizację kościelną pod adresem internetowym www.caritas.pl/parafie i oczekiwać na kontakt ze strony koordynatora programu w Caritas.

Caritas kontynuuje także projekt "Paczka dla Ukrainy", w ramach, którego do ukraińskich rodzin już trafiły tysiące przygotowanych przez Polaków paczek z żywnością i artykułami higienicznymi.

W Polsce działa ponad 20 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom, w których wsparcie znajdują uchodźcy z Ukrainy. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany