1 listopad 2022

Sakra abp. Tomasza Grysy, nowego nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze

zdjęcie: Sakra abp. Tomasza Grysy, nowego nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze / fot. PAP
fot. PAP
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin udzielił we wtorek w Poznaniu sakry abp. Tomaszowi Grysie, nominowanemu przez papieża na nuncjusza na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach.
REKLAMA

27 września papież Franciszek nominował ks. prałata Tomasza Grysę, kapłana Archidiecezji Poznańskiej, nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach, z funkcjami delegata apostolskiego na wyspie Reunion. Duchowny został we wtorek w Poznaniu konsekrowany na arcybiskupa. Papież przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon na Wyspach Kanaryjskich, która w latach 1992-2002 była stolicą tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, ówczesnego biskupa pomocniczego w Gnieźnie.

Sakry nowemu biskupowi w katedrze poznańskiej udzielił we wtorek sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Współkonsekratorami byli przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W uroczystości wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele episkopatu Madagaskaru.

W odczytanej w czasie mszy bulli nominacyjnej papież Franciszek podkreślił, że abp Tomasz Grysa jest obdarzony „szczególnymi darami intelektu i ducha oraz doświadczeniem w podejmowaniu spraw”. „Jesteśmy przekonani, umiłowany synu, że ty, ubogacony świętą godnością apostołów Chrystusa coraz bardziej będziesz naśladował ich cnoty. Na koniec zachęcamy cię do usilnej pracy tam, gdzie będziesz reprezentował naszą osobę” – wskazał papież.

W homilii kard. Pietro Parolin zaznaczył, że wtorkowa uroczystość zachęca do skupienia się w szczególności na temacie świętości. „Zwłaszcza takiej, która najbardziej dotyczy życia i misji nuncjusza apostolskiego” – mówił.

Jak podkreślił, „świętość nie jest czymś co zostaje zarezerwowane dla nielicznych lub szczególnych kategorii osób”. „Świętość jest zatem ofiarowana wszystkim. Świętość jest osiągalna dla wszystkich. Każdy, zaczynając od najróżniejszych punktów wyjścia, może przejść ścieżką, która go do niej prowadzi” – mówił.

Kardynał wskazał, że „to nie arogant i chciwiec, nie gwałtownik i prześladowca, ale pokorny i miłosierny, cichy i prześladowany dla sprawiedliwości, i dla świadectwa imienia Jezus, będą błogosławieni”.

Przypomniał, że papież Franciszek zalecił nuncjuszom, aby „w pierwszej kolejności byli mężami bożymi”. „Tzn., aby szli za Bogiem we wszystkim i dla wszystkiego. Z radością przestrzegali Jego przykazań, żyli dla spraw bożych, a nie dla spraw tego świata poświęcając Mu dobrowolnie wszystko, przyjmując z otwartym sercem cierpienia, które pojawiają się, jako konsekwencja wiary w Niego. A zatem aby byli ludźmi Kościoła z gorliwością apostolską, ludźmi papieża i pojednania, ludźmi inicjatywy i posłuszeństwa, modlitwy, czynnej miłości i pokory” – powiedział.

Kard. Parolin zwrócił uwagę, że katolicy stanowią około 20 proc. ludności Madagaskaru, a Kościół katolicki cieszy się znacznym szacunkiem ze względu na „zaangażowanie w sektorze edukacji, zdrowia i dziełach charytatywnych”. Zaznaczył przy tym, że kraj ów zmaga się z problemami skrajnego ubóstwa, pustynnienia i wylesiania. Wskazał, że zadaniem nuncjusza będzie m.in. nawiązywanie „owocnego dialogu” z innymi wyznaniami religijnymi „aby połączyć siły dla wspólnego dobra i określić punkty współpracy z poszanowaniem prerogatyw każdego z nich, wolności religijnej i praw Kościoła”.

Konsekrowany arcybiskup Tomasz Grysa podziękował papieżowi za obdarzenie go zaufaniem. Podziękował również wszystkim zebranym hierarchom, duchownym i swojej rodzinie.

Wskazał, że nuncjusz apostolski ma obowiązek i przywilej spotykania się z królami, prezydentami i przywódcami narodów. „Nie zawsze są oni chrześcijanami i stąd trzeba używać języka zrozumiałego dla wszystkich, opartego na prawie naturalnym i na mądrości jaka przejawia się w stworzeniu, aby wspólnie kierować kroki na drogę pokoju” – powiedział.

Arcybiskup wyjaśnił również symbolikę jego biskupiego herbu, złożonego z czternastoramiennej gwiazdy, otwartej księgi i pelikana. „Ponieważ pelikany często opierają dziób na piersi, w wyobraźni ludowej pojawiło się przekonanie, że pelikan dziobem otwiera swą pierś, aby nakarmić młode własną krwią. Dlatego też Chrześcijanie pierwszych wieków widzieli w figurze pelikana symbol Chrystusa odkupiciela, który poświecą życie, aby obmyć nas z grzechów i nakarmić własnym ciałem i krwią w eucharystii” - mówił.

„Każdy z nas ma miejsce pod skrzydłami dobrego pelikana. I każdy może, za św. Tomaszem z Akwinu, powiedzieć Jezusowi, z wiarą i miłością, +Adoro te devote+” - powiedział abp. Grysa.

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński odczytał okolicznościowy list od premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu wyraził w nim uznanie i szacunek dla dotychczasowej działalności dyplomatycznej nowego nuncjusza. „Jestem przekonany, że bogate doświadczenia ekscelencji w służbie Stolicy Apostolskiej, w przedstawicielstwach papieskich w Rosji, Indiach i Nepalu, Belgii i Meksyku oraz w nuncjaturze apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku i Jerozolimie, okażą się pomocne w realizacji odpowiedzialnej misji na rzecz Kościoła na Madagaskarze i na Komorach” -napisał premier.

Arcybiskup Tomasz Grysa urodził się 16 października 1970 r. w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1995 r. z rąk arcybiskupa Jerzego Stroby i jest kapłanem archidiecezji poznańskiej.

W 1997 r. rozpoczął przygotowanie do służby dyplomatycznej na Papieskiej Akademii Kościelnej. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

1 lipca 2001 r wstąpił do watykańskiej służby dyplomatycznej i w kolejnych latach pracował w przedstawicielstwach papieskich w: Rosji (2001-03), w Indiach i Nepalu (2003-08), w Belgii (2008-11), w Meksyku (2011-13), w Brazylii (2013-16), w nuncjaturze apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku (2016-19), w Jerozolimie (2019-22). Mówi po angielsku, francusku, włosku, portugalsku, rosyjsku i hiszpańsku.(PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany