kategoria: Rolnictwo i Hodowla
19 wrzesień 2023

Beskidy/ Rozpoczęło się rykowisko jeleni w rejonie Babiej Góry

Rykowisko, czyli okres godowy jeleni, rozpoczął się w Beskidach. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul powiedział we wtorek PAP, że w rejonie Babiej Góry dało się już słyszeć pierwsze porykiwania. Z każdym dniem będzie ich więcej.
REKLAMA

„To dopiero początek rykowiska. Odzywają się +organiści+, czyli młode samce, które zaczynają wchodzić w wiek dorosły. Te starsze jeszcze czekają. Im niższa temperatura we wrześniu, tym bardziej to wpływa na byki. Odzywają się najsilniejsze okazy, a odpowiadają im ich konkurenci” – powiedział PAP Maciej Mażul.

Rykowisko zwykle rozpoczyna się, gdy temperatura w lasach spada. Obecnie nocą w górach termometry wskazują kilka stopni powyżej zera. Byki gromadzą wokół siebie stado łań i toczą o nie walkę z konkurentami. Usłyszeć można ich głośne, basowe ryki.

Zdaniem przyrodnika, trudno powiedzieć, jak długo potrwa rykowisko. Zależy to od tego, czy byki są mocne, czy słabsze. Jeśli są mocne i będzie duża konkurencja, wówczas samice zostaną zapłodnione przez najlepsze osobniki.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje całe okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Przyciąga on rzesze turystów.

W rejonie Babiej Góry jeleni jest sporo, choć dokładna liczba nie jest znana. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany