kategoria: Rolnictwo i Hodowla
13 czerwiec 2024

Po raz pierwszy w ZOO w Łodzi urodził się hipopotam karłowaty

zdjęcie: Po raz pierwszy w ZOO w Łodzi urodził się hipopotam karłowaty / fot. PAP
fot. PAP
Hipopotam karłowaty urodził się w zoo w Łodzi. To pierwszy przychówek tego gatunku w łódzkim ogrodzie i to już po 4 latach od sprowadzenia tam hipopotamów. To gatunek żyjący jedynie w Zachodniej Afryce, głównie w Liberii i zagrożony wyginięciem. Na wolności żyje niespełna 3 tysiące osobników.
REKLAMA

Hipopotam karłowaty przyszedł na świat w zoo w Łodzi w ostatnich dniach maja. Rodzice najmłodszego mieszkańca zoo w Łodzi to Jamina i Jabari. Samiec Jabari przyjechał do łódzkiego ogrodu w 2019 roku, a Jamina dołączyła do niego rok później.

Opiekunowie bardzo ostrożnie przystąpili do kojarzenia pary hipopotamów, tym bardziej, że nie była to miłość od pierwszego wejrzenia.

"Ostatnio Jamina i Jabari chętnie przebywali w swoim towarzystwie i jak widać, nie próżnowali. Pod koniec maja przyszedł na świat owoc ich miłości" - powiedział Tomasz Jóźwik z Orientarium ZOO Łódź.

Dodał, że na razie opiekunowie nie znają jeszcze płci malucha, a ten oswaja się z nowym otoczeniem. Przebywa głównie na zapleczu hodowlanym pod opieką rodziców.

Hipopotam karłowaty to nocny samotnik, w odróżnieniu od żyjącego stadnie swojego większego brata - hipopotama nilowego. Występuje w afrykańskich lasach deszczowych i bagnach Afryki Zachodniej.

Wbrew nazwie nie jest to małe zwierzę. Mierzy do 2 metrów długości i do 90 cm wysokości w kłębie, a waga dorosłego osobnika sięga 275 kg. Hipopotamy są roślinożerne, prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Żywią się m.in. paprotnikami, trawami i leśnymi owocami.

Ze względu na utratę siedlisk z powodu wycinki lasów, a także z uwagi na naturalnych drapieżników, polowania i kłusownictwo, gatunek zagrożony jest wyginięciem. Szacuje się, że obecnie na wolności żyje nie więcej niż 3 tys. zwierząt tego gatunku. W ogrodach zoologicznych na całym świecie mieszka niewiele ponad 200 kolejnych. W Polsce hipopotamy karłowate poza Łodzią są m.in. w Krakowie, Wrocławiu i w Gdańsku. (PAP)

autor: Marek Juśkiewicz

jus/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany