kategoria: Rolnictwo i Hodowla
28 marzec 2023

Śląskie/ Policja bada sprawę dwukrotnego zniszczenia gniazda bociana

Policjanci z Żywca prowadzą postępowanie w sprawie zniszczenia gniazda bocianów w Łodygowicach – powiedziała PAP rzecznik żywieckiej komendy asp. szt. Mirosława Piątek. Gniazdo zostało strącone z komina dawnej fabryki dwukrotnie; ostatnio w miniony weekend.
REKLAMA

"Policjanci z wydziału prewencji komendy powiatowej prowadzą postępowanie; jest ono w toku. W tej chwili gromadzone są materiały" – powiedziała Piątek.

Policję o zniszczeniu gniazda na dawnym kominie fabrycznym powiadomiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Rzecznik tej instytucji Natalia Zapała powiedziała we wtorek PAP, że oni sami dowiedzieli się o wszystkim od mieszkańców.

"To były już dwie takie sytuacje. Na początku marca mieliśmy informacje, że gniazdo zostało zrzucone. Bociany przyleciały po zimie i odbudowały je. Mieszkańcy Łodygowic zgłaszali nam, że boją się, iż właściciel posesji może je znowu zniszczyć, by zniechęcić ptaki do powrotu. W miniony weekend, niestety, zostało ono zrzucone. W poniedziałek rano powiadomiliśmy o tym policję" – zrelacjonowała Natalia Zapała.

Rzecznik RDOŚ powiedziała, że niszczenie gniazda w okresie lęgowym, czyli od początku marca do października, jest złamanie ustawy o ochronie przyrody. To wykroczenie, za które grozi areszt lub grzywna.

Bocian biały w Polsce jest pod ścisłą ochroną gatunkową. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany