kategoria: Społeczne
6 czerwiec 2024

4,2 miliardy złotych w rozwój opieki psychiatrycznej

zdjęcie: 4,2 miliardy złotych w rozwój opieki psychiatrycznej / fot. PAP
fot. PAP
Chcemy zainwestować 4,2 miliardy złotych w ochronę zdrowia psychicznego - w rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych. To rekordowe środki - poinformowała w czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
REKLAMA

W czwartek ministra zdrowia Izabela Leszczyna, wiceministra zdrowia Katarzyna Kacperczyk, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska i konsultant krajowego w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki przedstawili założenia inwestycji w psychiatrię.

"To, co chcemy zrobić w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, to zainwestować niespotykane dotąd środki. To jest 4 mld 200 mln złotych właśnie w rozwój infrastruktury, opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień dzieci, młodzieży i dorosłych" - powiedziała ministra podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Podkreśliła, że to rekordowe środki. "Nigdy w historii Polski jeszcze nie przeznaczyliśmy takich pieniędzy po to, żeby (...) miejsca, w których opieka jest realizowana, stały się lepsze i miały lepszą jakość" - oceniła. Dodała, że 3 mld złotych to środki pochodzące z budżetu, a 1,2 mld złotych to środki z Unii Europejskiej.

Leszczyna zaznaczyła, że celem jest poprawa infrastruktury. "Chcemy, żeby podmioty lecznicze budowały nowe budynki, dostosowane do potrzeb XXI wieku, do potrzeb leczenia i nowej diagnostyki. Mówimy o mniej licznych salach, z węzłem sanitarnym, (…) strefach przyjaznych dla pacjentów, gdzie będą mogli spotkać się ze swoją rodziną. I oczywiście o nowoczesnym sprzęcie" – wymieniała minister.

Głównym celem, jak akcentowała, jest zwiększenie dostępności świadczeń w zakresie zdrowia psychicznego. "Mówimy o nowych formach opieki, bliżej pacjenta; o poprawie komfortu leczenia; o opiece kompleksowej; o poprawie bezpieczeństwa udzielania świadczeń, a także o skróceniu czasu oczekiwania na wizytę" – zaznaczyła Leszczyna.

Efektem działań ma być także poprawa komfortu pracy lekarzy. "Chcemy zwiększyć zasób kadry. (…) Celem jest też zmniejszenie stygmatyzacji osób w kryzysie zdrowia psychicznego" – wskazała szefowa MZ.

Wiceministra zdrowia Katarzyna Kacperczyk przekazała, że w celu zapewnienia wsparcia ośrodkom różnej wielkości resort przyjął model, w którym 1 mld 700 mln złotych przeznaczone zostanie na wsparcie mniejszych ośrodków (na projekty od 2 mln do 50 mln zł) oraz na projekty większe - od 50 mln zł do 200 mln zł. "Zachęcamy podmioty do składania wniosków" - dodała.

"Mamy nadzieję, że oprócz poprawienia infrastruktury efektem nowego sposobu wydatkowania środków będzie również to, że poprawi to też dostępność dla pacjenta" - zaznaczyła.

Poinformowała, że w konkursie udział mogą wziąć podmioty lecznicze, które uzyskały opinię o celowości inwestycji zgodnie z zakresem projektu, który zgłaszają oraz podmioty, które posiadają prawo do działki, na której budowana będzie infrastruktura lecznicza.

Konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Aleksandra Lewandowska zaznaczyła, że "na przestrzeni ostatnich lat liczba dzieci i młodzieży, która wymaga specjalistycznej pomocy i wsparcia wzrosła ponad dwukrotnie".

Przyznała, że "pomimo prężnie rozwijającej się opieki środowiskowej nadal mamy dużą grupę dzieci i nastolatków w kryzysie, więc liczba hospitalizacji rośnie". "Rośnie także liczba małoletnich pacjentów kierowanych postanowieniem sądu do oddziałów psychiatrii sądowej" - dodała.

"Mimo zainteresowania w kształceniu się w zakresie psychologii i psychiatrii dziecięcej, cały czas popyt na ich usługi jest znacząco większy i nadal brakuje kadr" - stwierdziła.

Zwróciła uwagę, że nowy model psychiatrii wieku różowego, jest przede wszystkim skoncentrowany na pracy w środowisku. Podkreśliła, że cały czas rozwijają się ośrodki I, II oraz II poziomu referencyjnego. Poinformowała, że w skali kraju jest ponad 470 ośrodków opieki środowiskowej pierwszego poziomu referencyjnego. "Cały czas są ogłaszane konkursy przez poszczególne oddziały NFZ"- zapewniła.

"Na drugim poziomie referencyjnym w skali kraju mamy 168 poradni zdrowia psychicznego, oddziałów dziennych i opieki ambulatoryjnej. Z kolei, jeśli chodzi o trzeci poziom referencyjny, to mamy 34 ośrodki wielospecjalistycznej opieki całodobowej i są one w każdym województwie w Polsce, a w niektórych nawet jest ich kilka" - powiedziała Lewandowska.

Głos zabrał również konsultant krajowego w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, który - jak poinformowała Leszczyna - został powołany na kolejną kadencję.

Zwrócił on uwagę na opiekę psychiatryczną dorosłych. Przypomniał, że system ten jest zmieniany od 2018 roku. "Polscy eksperci, liderzy we współpracy z Ministerstwem Zdrowia opracowali model opieki środowiskowej nazwany Centrum Zdrowia Psychicznego. CZP to jest takie miejsce, gdzie jest skoordynowana środowiskowa opieka, gdzie jest dostępność do całego zakresu świadczeń psychiatrycznych" - wyjaśnił Gałecki.

Wyjaśnił, że pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego pozwala na objęcie ponad 16 mln dorosłych Polaków pomocą, co daje nam populację blisko 54 proc. osób powyżej 18 r.ż. Łącznie w Polsce działa 114 CZP, a docelowo ma ich być 129. "Te pozostałe 15 to są te, które negocjują swoje kontrakty z NFZ" - dodał.

Ocenił, że przez to, że stygmatyzacja zaburzeń psychicznych jest coraz mniejsza, coraz więcej młodych absolwentów uczelni medycznych chce robić specjalizację z psychiatrii. "To jest trend, który obserwujemy od kilku lat" - wskazał.(PAP)

Autorzy: Aleksandra Kiełczykowska, Iwona Żurek, Magdalena Gronek, Katarzyna Lechowicz-Dyl

ak/ iżu/ mgw/ ktl/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany