27 listopad 2023

Alkohol zbyt często jest największym wrogiem wolności, bo zniewala tych, którzy tracą nad nim kontrolę

zdjęcie: Alkohol zbyt często jest największym wrogiem wolności, bo zniewala tych, którzy tracą nad nim kontrolę / fot. PAP
fot. PAP
Dla wielu osób próba kontrolowania rynku alkoholowego jest zamachem na wolność. Prawda jest niestety inna. To alkohol zbyt często jest największym wrogiem wolności, bo zniewala tych, którzy tracą nad nim kontrolę - powiedział w podcaście premier Mateusz Morawiecki.
REKLAMA

Do wyboru tematu podcastu skłoniła Morawieckiego premiera polskiego serialu Netflixa - "Informacja zwrotna" - który powstał na podstawie powieści Jakuba Żulczyka oraz problemów, które są w nim poruszane. "Mogę powiedzieć zupełnie szczerze - to naprawdę niezły serial. O Żulczyku jako politycznym hejterze chyba w ogóle nie chciałbym rozmawiać ani wspominać, ale Żulczyk jako pisarz wygląda jednak zupełnie inaczej" - ocenił. Wskazał, że historia kryminalna w książce Żulczyka jest ważna, ale to co ważniejsze, to historia choroby alkoholowej głównego bohatera.

"Nie muszę robić wielkiego researchu w swojej głowie, żeby przypomnieć sobie wszystkie osoby, które znam i które mają poważny problem z alkoholem. Myślę, że wszyscy takie osoby znamy. Alkoholizm to choroba, która trawi nasze społeczeństwo od wielu, wielu lat. Może dotknąć każdego - kobietę i mężczyznę, kogoś, kto zarabia pensję minimalną i kogoś, kto jest milionerem" - zaznaczył.

Ocenił, że takie powieści jak "Informacja zwrotna" Żulczyka przypominają, że zawsze jest nadzieja. "Alkohol niszczy życie, jest jak szatan, ale zawsze można przestać pić i próbować układać swoje życie na trzeźwo i na nowo" - powiedział szef rządu.

Morawiecki jedocześnie przekazał, że nie uważa, by alkohol był złem samym w sobie. Jednak - jak tłumaczył - są takie sytuacje, w których to alkohol przejmuje kontrolę nad człowiekiem. "Alkoholikowi samemu najtrudniej zrozumieć, że ma problem. Bez informacji zwrotnej, bez wsparcia z zewnątrz nie poradzi sobie sam. Ludzie, którzy mają odwagę przyznać się do problemu, pokazują ścieżkę wyjścia z alkoholizmu innym. W Polsce niestety zbyt często bagatelizujemy tę sprawę" - zaznaczył.

Morawiecki zwrócił uwagę, że alkohol "wylewa się hektolitrami z mediów społecznościowych, a prawo nie zawsze nadąża za nowymi uwarunkowaniami medialnym". Podkreślił, że jest to kwestia, którą trzeba będzie się zająć w przyszłości.

"Nie chcę tu zapowiadać żadnej kampanii prohibicyjnej. Prohibicja nie jest rozwiązaniem. Sprzyja tylko rozwojowi szarej strefy i mafiom alkoholowym. Ale musimy zmierzyć się z faktami. (...) Wiem, że dla wielu osób próba kontrolowania rynku alkoholowego jest zamachem na wolność. Prawda jest niestety inna. To alkohol zbyt często jest największym wrogiem wolności bo zniewala tych, którzy tracą nad nim kontrolę" - zaznaczył Morawiecki.

Polityk wskazał, że należy przed nim bronić przede wszystkim młodych ludzi. Jak ocenił, dziesiątki celebrytów bierze grube pieniądze od branży alkoholowej za reklamowanie alkoholu. Podkreślił, że powinni oni mieć świadomość, że "koszty tych reklam rozkładają się na całe pokolenia i uderzają w całe rodziny". (PAP)

ak/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce