reklama
kategoria: Społeczne
22 marzec 2022

By nieść wartościową pomoc, która spełni swoje zadanie trzeba pamiętać, że samemu także czasem potrzebujemy wskazówek.

zdjęcie: By nieść wartościową pomoc, która spełni swoje zadanie trzeba pamiętać, że samemu także czasem potrzebujemy wskazówek. / pixabay/7043807
Od początku wybuchu wojny w Ukrainie Polacy wyciągnęli pomocną dłoń do swoich wschodnich sąsiadów. Liczne zbiórki materiałów potrzebnych dla uciekających przed wojną pokazały, że Polacy potrafią się zmobilizować. Podobnie zadziałało w kwestii udzielania miejsca zamieszkania w prywatnych domach. Jednak brak wsparcia ze strony specjalistów terapeutycznych i psychologów, zarówno dla poszkodowanych w wojnie, jak i osób im pomagających może okazać się niebezpieczną pułapką. Dlatego tak ważne jest kompleksowe podjęcie tematu. Ciągle jednak niewiele organizacji rządowych kieruje pomoc psychologiczną do Polaków pomagających obywatelom Ukrainy. 
REKLAMA
W artykule „Moja bezradność z M” Damian Jankowski opisuje swoje doświadczenia z przyjętą pod własny dach Ukrainką. Nie należy traktować jego doświadczenia jako zniechęcenia do pomocy, ale jako kierunkowskaz do podjęcia działań nim zdecydujemy się na ten gest.

Informacje niezbędne do uzyskania takiej pomocy znaleźć można pod telefonami organizacji pomocowych, centrach terapii odpowiednich do miejsca zamieszkania. Pomocna może być również  baza psychologów, jaką uruchamia na swojej stronie Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów. Także Fundacja Human-Doc przygotowała bezpłatny poradnik, który można pobrać bezpośrednio ze strony Fundacji.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce