kategoria: Społeczne
1 kwiecień 2024

Ponad 665 tys. emerytów i rencistów ma już elektroniczną legitymację

zdjęcie: Ponad 665 tys. emerytów i rencistów ma już elektroniczną legitymację / fot. PAP
fot. PAP
W całym kraju z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta już ponad 665 tys. osób - powiedział PAP rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski. Dokument w tej formie Zakład wydaje od początku ubiegłego roku.
REKLAMA

Jak poinformował rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski, od 1 stycznia 2023 r. pobrano 665 133 mLegitymacje.

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać na pole "Legitymacja emeryta-rencisty".

mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień jej przysługujących, np. zniżek na bilety.

Emeryci i renciści, którzy chcieliby otrzymać legitymację wydawaną w dotychczasowej postaci, czyli plastikowej karty, nadal mogą skorzystać z takiej opcji. Wystarczy, że wypełnią i złożą przygotowany przez ZUS wniosek o symbolu ZUS ERL. Legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

Przeciętna miesięczna liczba emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenia z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przekracza 7,8 miliona. To dane z drugiego kwartału 2023 r., najnowsze dostępne na stronie internetowej ZUS.

Więcej informacji o mLegitymacji można znaleźć na www.zus.pl oraz na www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/w-aplikacji. (PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany