kategoria: Społeczne

Rusza pilotażowy projekt Gwiazdozbiór

zdjęcie: Rusza pilotażowy projekt Gwiazdozbiór / v32428046
v32428046
Pilotażowy projekt „Gwiazdozbiór”, zapraszający szerokie grono uczestników, w tym osoby z niepełnosprawnościami, do aktywnego współtworzenia kultury i edukacji, gdzie każdy może stać się twórcą, a nie tylko odbiorcą, rusza w Krośnie. Pierwsze warsztaty z improwizacji ruchowej odbędą się w środę.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Regionalne Centrum Kultur Pogranicza (RCKP) w Krośnie. Projekt „Gwiazdozbiór” otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jak wyjaśniła Agnieszka Kaszczyszyn z krośnieńskiego RCKP, „Gwiazdozbiór” to innowacyjna propozycja, której celem jest włączenie szerokiego grona uczestników w proces tworzenia narzędzi edukacyjnych, w którym każdy uczestnik może stać się twórcą, a nie tylko biernym odbiorcą.

„Odchodząc od tradycyjnej roli biernych odbiorców, uczestnicy zyskują możliwość aktywnego wpływania na kształt i sposób użytkowania stworzonych w projekcie narzędzi, co wzmacnia ich poczucie sprawczości i zaangażowania. Model opiera się na idei sprawczości oddolnej, gdzie uczestnicy stają się aktywnymi twórcami, a nie tylko odbiorcami” – wyjaśniła Kaszczyszyn.

Nazwa projektu – Gwiazdozbiór” ma symbolizować różnorodność i jedność, która wynika z połączenia indywidualnych cech, możliwości i talentów każdego człowieka.

„Każdy z nas nosi w sobie swój +znak zodiaku+ – swoje mocne i słabe strony, stereotypy i nieoczywiste możliwości. Projekt dąży do tego, by te stereotypy obalać, a możliwości rozwijać, pokazując, że to, co wydaje się nieosiągalne, może być w zasięgu ręki, jeśli tylko damy sobie i innym szansę” – opisują projekt jego organizatorzy.

Projekt jest skierowany do różnorodnych grup odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami, będących w kryzysie, wykluczonych społecznie. Jego główną ideą jest tworzenie przestrzeni do współpracy tych grup, gdzie każda z nich będzie miała szansę współtworzyć narzędzia edukacyjne.

Jak przekonują pomysłodawcy, „Gwiazdozbiór” został tak zaprojektowany, aby każdy znalazł w nim swoje miejsce, odkrył rolę i znaczenie, jak gwiazda w konstelacji.

W ramach projektu zaplanowano cykl warsztatów poświęconych odkrywaniu potencjału uczestników oraz rozwijaniu nowych umiejętności.

„Zestawienie tematów warsztatów z osobami, które teoretycznie nie powinny w nich uczestniczyć, ma na celu przełamanie barier i pokazanie, że każda osoba ma ogromny potencjał. To projekt, który zachęca do współpracy i wzajemnego zrozumienia między grupami, często od siebie oddalonymi” – wyjaśniła Kaszczyszyn.

Pierwsze warsztaty poświęcone improwizacji ruchowej, dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i normatywnych, odbędą się w środę i czwartek.

Jak zapewniają organizatorzy, zajęcia będą doskonałą okazją do poznania swojego ciała, jego możliwości w relacji z przestrzenią oraz innymi osobami. Uczestnicy wspólnie stworzą scenariusze zajęć, z wykorzystaniem tytułowego „Gwiazdozbioru” – narzędzia w formie tyflograficznych (dostępny dla człowieka za pomocą zmysłu dotyku) plansz ze znakami zodiaku, które będą wykorzystywane w dalszym etapie projektu.

„Szczególną uwagę zwrócimy na ciało oraz przestrzeń: własną oraz rozumianą dosłownie, jako tę, która nas otacza lub w której jesteśmy. Skupimy się na czasie, wybranych jakościach ruchowych, relacji pomiędzy partnerami w ruchu oraz energii (ciężarze, lekkości itp.). Sprawdzimy, jak się mają relacje ciała do przestrzeni, ale też ciała wobec innego ciała oraz jednych części ciała wobec innych” – opisują pomysłodawcy.

Udział w warsztacie jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia.

Wśród warsztatów, zaplanowanych na kolejne terminy, znalazły się jeszcze: ruch/wytchnienie/świadomość; improwizacja; kultura ludowa/tradycyjna; architektura/przestrzeń; natura/upcycling; nauka relaksu; emocje; storytelling.

Jak wyjaśnili organizatorzy, w ramach projektu „Gwiazdozbiór” wypracowane zostaną narzędzia edukacyjne w formie gry memory, a także 10 scenariuszy zajęć, które będą obejmować różnorodne tematy, takie jak: taniec, emocje, dbanie o własny dobrostan, storytelling, kultura ludowa, teatr i architektura.

Scenariusze otrzymają wybrani edukatorzy z całej Polski, którzy będą je testować i wdrażać w swojej pracy. Scenariusze zostaną zaprojektowane tak, aby można je było modyfikować i dostosowywać do potrzeb różnych grup, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Narzędziem wspierającym realizację tych zajęć będzie modyfikowalna do własnych potrzeb gra edukacyjna, która ułatwi pracę z uczestnikami (24 plansze: 12 znaków zodiaku i 12 konstelacji).

Każdy scenariusz będzie dostępny na otwartej licencji, by umożliwić szerokie wykorzystanie i adaptację. Narzędzie będzie dostępne zarówno w wersji fizycznej, jak i cyfrowej.

Wyniki testów i doświadczenia partnerów zostaną wykorzystane do dalszego rozwijania narzędzia.

Dodatkowo, aby zapewnić dostępność dla osób niewidomych, plansze zostaną przygotowane w formie tyflografik, a scenariusze zostaną uzupełnione o audiodeskrypcję.

Partnerami RCKP w projekcie są: Centrum Challenge, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Krośnie, Dom Pomocy Społecznej nr 1 w Krośnie, Szkoła Podstawowa im. ks. Stanisława Kołodzieja w Kobylanach. (PAP)

api/ dki/