30 listopad 2023

Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na rzeczniczkę praw dziecka

zdjęcie: Senat wyraził zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na rzeczniczkę praw dziecka / fot. PAP
fot. PAP
Senat wyraził w czwartek zgodę na powołanie Moniki Horny-Cieślak na rzeczniczkę praw dziecka. Pięcioletnia kadencja Horny-Cieślak rozpocznie się, gdy złoży ona ślubowanie w Sejmie.
REKLAMA

Horna-Cieślak we wtorek została wybrana przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Żeby mogła objąć urząd zgodę musiał wyrazić także Senat. W czwartek za wyrażeniem takiej zgody głosowało 66 senatorów, 15 było przeciw, a 13 się wstrzymało.

Wcześniej podczas swojego wystąpienia Monika Horna-Cieślak mówiła, że chciałaby by urząd Rzecznika Praw Dziecka był realnym przedstawicielem głosu młodych, by był miejscem, które jasno mówi, że "każde dziecko jest ważne, każde dziecko jest wartością, każde dziecko jest piękne, każde dziecko ma w sobie potencjał" - podkreśliła Horna-Cieślak.

Zaznaczyła, że chciałaby, by urząd RPD "nie poniżał, nie segregował, nie mówił, że jakieś dzieci są lepsze, jakieś dzieci są gorsze", bo - jak mówiła - "każde dziecko jest największą wartością".

Głosowanie poprzedziła debata, w której dyskutowano nad wyrażeniem zgody na powołanie Horny-Cieślak na Rzecznika Praw Dziecka.

Podczas dyskusji głos zabrała senatorka KO Ewa Matecka. "Dziś w Polsce, po 8 latach rządów PiS, istnieje konieczność przywrócenia godności wszystkich ważnych urzędów, funkcji i stanowisk publicznych" - oceniła.

Jerzy Wcisła (KO) wskazał na współpracę Moniki Horny-Cieślak z Parlamentarnym Zespołem ds. Młodzieży. "Każdy problem zgłoszony przez młodego człowieka był przez nią analizowany i dokończony. Dziecko nie było nigdy zbyte jakąś prostą, wymijającą odpowiedzią" - zaznaczył.

"Bardzo ważne jest, żebyśmy dostrzegali te różne aspekty spojrzenia na prawa dziecka, że to nie jest jednorodna grupa i odpowiednio do tego podejmowali działania" - podkreślił natomiast Adam Bodnar (KO).

Anna Górska (Lewica) przekazała, ze napisało do niej kilkadziesiąt organizacji pozarządowych. "Czasami to w Polsce powiatowej, tam gdzie jest dalej od Warszawy, jeszcze trudniej jest dzieciom przebijać się ze swoim głosem" - mówiła.

"Działalność zawodowa i działalność społeczna pani rzeczniczki była doceniona już w innych gremiach - w świecie prawniczym, w świecie mediów" - podkreślił senator Jacek Trela (Trzecia Droga).

Izba wyraziła zgodę na powołanie Moniki Horny Cieślak na stanowisko RPD. W głosowaniu udział wzięło 94 senatorów; "za" głosowało 66 senatorów, 15 było przeciw, a 13 się wstrzymało.

Horna-Cieślak była jedyną kandydatką na urząd RPD. Została zgłoszona przez KO, Lewicę, PSL-TD i Polskę 2050 - TD.

Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.

Horna-Cieślak jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

Kadencja obecnego rzecznika Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia. Zgodnie z przepisami, dotychczasowy RPD pełni swoje obowiązki do czasu złożenia ślubowania przez nowego Rzecznika.(PAP)

Autorki: Iga Leszczyńska, Aleksandra Kiełczykowska

iga/ ak/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Polsce

kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-31 20:00
miejsce
Internet, Internet, Streaming online
wstęp biletowany