14 styczeń 2020

Toruń zwycięzcą Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

fot. nadesłane
Toruń po raz kolejny zwycięża w rywalizacji miast w ramach Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które dziś w sobotę, 11 stycznia odbyło się w 8 miastach Polski.
Termin: 11 stycznia 2020 r. (sobota), godz. 9.00-19.00
Miejsce:
  • Centrum Handlowe Rondo w Bydgoszczy, ul. Kruszwicka 1
  • Park Handlowy Matarnia w Gdańsku, ul. Złota Karczma 26
  • Centrum Handlowe Galeria Krakowska, ul. Pawia 5
  • Centrum Handlowe Felicity w Lublinie, aleja Wincentego Witosa 32
  • Centrum Handlowe Posnania Poznań, ul. Pleszewska 1
  • Centrum Handlowe Atrium Copernicus w Toruniu, ul. Stanisława Żółkiewskiego 15
  • Centrum Handlowe Atrium Molo w Szczecinie, ul. Mieszka I 73
  • Centrum Handlowe Atrium Targówek w Warszawie, ul. Głębocka 15

Organizator: Maciej Młodzik, Kacper Czarnota
Partnerzy: WOŚP, Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo, Wielkopolski Związek Towarzystw Wioślarskich
Patronat honorowy nad imprezą objęli Prezydenci Miast: Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa Lublina, Poznania, Torunia, Szczecina, Warszawy.

W tym roku do próby ustanowienia rekordu Polski w największej liczbie osób, które w ciągu 10h wiosłowały na jednym ergometrze wioślarskim dystans 500 metrów, stanęli mieszkańcy: Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Szczecina
i Warszawy.

Rywalizacja toczyła się do samego końca, zwłaszcza o pierwsze miejsce. Jednak ostatecznie po zaciętej walce do ostatniej sekundy, po przewiosłowaniu 164,5 km zwyciężył Toruń, w którym do rekordu przyczyniło się 329 osób. Na drugim miejscu uplasowała się Bydgoszcz (163 km – 326 osoby), na trzecim Szczecin (149 km - 298 osoby). Tuż za nimi Kraków (137,5 km – 275 osoby), Gdańsk (133,5 km - 267 osoby), Poznań (133 km – 266 osoby), Warszawa (117,5 km – 235 osoby), i Lublin (64,5 km – 129 osoby). W sumie 2125 osób przewiosłowało dystans 1062,5 km.

Punktem kulminacyjnym była Sztafeta Gwiazd z udziałem medalistów Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy, polityków oraz przedstawicieli urzędów miast.
Udział wzięli m.in medaliści olimpijscy: Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski, Mateusz Kusznierewicz, Szymon Ziółkowski, Paweł Baraszkiewicz, Daniel Jędraszko, Andrzej Juskowiak, Arkadiusz Onyszko, Dariusz Białkowski, Grzegorz Nowak, Jan Szymański, Maciej Freimut, Ryszard Kubiak, Łukasz Pawłowski, Michał Cieślak, Witold Terechowicz.

Udział wzięli także: Monika Pyrek, Mateusz Sawrymowicz, Łukasz Chyła, Damian Zieliński, Tomasz Kaczor, Marian Drażdżewski, Łukasz Siemion, Krzysztof Paradowski, Sławomir Kruszkowski, Piotr Bujnarowski, Michał Stawowski, Michał Słoma, Mariusz Siudek, Zdzisław Bromek, Joanna Zając Aleksandra Mierzejewska, Jacek Krzyżaniak, Jan Ząbik, Stanisław Miedziński, Krzysztof Szczepański, Mariusz Lipka, Krzysztof Paradowski, Mariusz Kubiak, Janusz Adamski (alpinista) oraz wielu innych wybitnych i wspaniałych przedstawicieli świata sportu.

Wiosłowali również włodarze miast i politycy: Piotr Całbecki (Marszałek woj. Kujawsko-Pomorskiego), Ryszard Świlski (Wicemarszałek Województwa Pomorskiego), Jacek Jaśkowiak (Prezydent Poznania), Ewa Bąk (Dyrektor W. Sportu UM Poznania), Michał Zaleski (Prezydent Torunia), Renata Kaznowska (Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy), posłowie na Sejm RP: Joanna Scheuring-Wielgus, Iwona Hartwich, Zbigniew Giżyński, Arek Myrcha oraz radni i inni przedstawiciele urzędów.

Około godziny 13.30 w każdym mieście na ergometry wsiedli zawodnicy drużyn futbolu amerykańskiego: Archers Bydgoszcz, Białe Lwy Gdańsk, Tytani Lublin, Armia Poznań, Armada Szczecin, Angels Toruń, Warsaw Mets. Warto podkreślić, że zawodnicy byli
w pełnym rynsztunku.

Każdy, kto odwiedził dniu dzisiejszym jedną z 8 galerii handlowych miał możliwość spróbowania sił w wiosłowaniu na ergometrze, a za udział w próbie bicia rekordu otrzymał wyjątkowy CERTYFIKAT! Przez cały dzień odbywała się również zbiórka pieniędzy do puszek WOŚP.

WSZYSTKIM MIASTOM GRATULUJEMY!